„WAKACJE Z TRADYCJĄ” w OER

Wakacje w OER

Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu w wakacje 2014r. grupa chętnych mogła uczestniczyć w zajęciach nawiązujących do tradycji. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu zaplanowano cykl zajęć mających na celu przybliżenie praktyk i twórczości sięgającej do czynności okolicznych mieszkańców sprzed lat. Na pierwszym lipcowym spotkaniu zaczerpnęliśmy z tradycji bibułkarskiej z regionu. Ten rodzaj działalności był zarezerwowany na długie wieczory szczególnie przed większymi świętami. Kwiaty wykonywane z papieru mają jedną zaletę, dłużej zachowują swoją świeżość niż te zrywane z rabat czy łąk, chociaż nigdy urodą im nie dorównają. Wykonywanie bibułkowych kwiatów okazało się dla młodych ludzi zajęciem dającym dużo satysfakcji. Kolejne spotkanie przybliżyło tworzenie ludowych wycinanek służących do dekoracji ścian, okien czy też kuchennych kredensów. Fajerka krakowska okazała się zadaniem wymagającym dużej cierpliwości i precyzji.

Sierpniowe spotkanie odkryło przed uczestnikami zajęć tradycje plecionkarskie. Promując zachowania proekologiczne wykorzystaliśmy w tym celu stare gazety, z których powstała wiklina papierowa. W oparciu o ten materiał młodzi ludzie poznali podstawowy splot wiklinowy, który został wykorzystany do wyplatania kwiatu.

Do najsmaczniejszych należy zaliczyć ostanie zajęcia nawiązujące do tradycji pieczenia chleba. Chociaż o prawdziwym chlebie były tylko opowieści, to dzieci samodzielnie wykonały delikatniejsze wypieki – bułki i drożdżówki. Te pierwsze doskonale smakowały z własnoręcznie ukleconym masłem i konfiturą. Nadzieniem do drożdżówek były smaczne jabłka i śliwki z miejscowych sadów. Każdy miał do wykonania na zajęciach zadanie, przydały się nawet rączki najmłodszych do zrobienia wspaniałej kruszonki. Trzeba przyznać, że też inaczej smakowały potrawy, do których włożyło się serce.

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Doświadczenie, wiedza i umiejętności nabyte na zajęciach „Wakacje z tradycją” zapewne przydadzą się wielu zadaniach podejmowanych w trakcie edukacji szkolnej a na nowy rok uczestnikom zajęć i wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz