Wycieczka do Pasieki „BARĆ” w Kamiannej

Wycieczka do pasieki

Reprezentacje dzieci uczestniczących w działaniach oddziałów Akademii Przyjaciół Pszczół we wszystkich Świetlicach na terenie gminy Nowy Wiśnicz w dniu 5 sierpnia 2014r. wzięły udział w wycieczce do Pasieki „Barć” w Kamiannej. Jest to kolejny punkt realizacji programu nagrodzonego w konkursie grantowym „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” 2014r. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Grant ufundowała Firma Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica „S.A.

Program wycieczki był bardzo bogaty i ciekawy. Zwiedzanie pasieki rozpoczęliśmy od dawnej cerkwi prawosławnej, dziś świątyni rzymskokatolickiej, poznając historię Kamiannej

i osoby oddanej dla miejscowości oraz pszczelarstwa księdza dra Henryka Ostacha. To jego imieniem została nazwana Pasieka „Barć” malowniczo położona za zboczu otoczona lasem z bogatą roślinnością odkrywająca zgromadzone w niej skarby. Najważniejszym z nich są pszczoły mieszkające w różnorodnych ulach. Dużą radość dzieciom sprawił skansen uli, gdzie zobaczyły eksponaty o ciekawych kształtach. Dzieci podglądały pszczelą krzątaninę w specjalnie do celów edukacyjnych przygotowanym, częściowo przeszklonym ulu. W tej części pasieki przedstawiona została biologia rodziny pszczelej ich życie, pracę, podział ról. W pracowni pasiecznika zobaczyły sprzęt, który jest używany w pracy przez pszczelarzy.

Galeria św. Ambrożego odsłoniła zwiedzającym prace artystyczne w różnych technikach przedstawiające wizerunki patrona pszczelarzy. Rzeźby, malarstwo na szkle, płaskorzeźby zachwycały formą, bogatą kolorystyką.

Nie sposób być w pasiece i nie kosztować owocu pszczelej pracy. Gospodarze wszystkich zwiedzającym podejmują tym słodkim przysmakiem. Cała grupa rozkoszowała podniebienia miodem wielokwiatowym.

Ostatnim punktem pobytu w pasiece były własnoręczne przygotowanie pamiątki. Była nią świeca wykonana z węzy. Z tym zadaniem poradził sobie każdy, a że materiał okazał się bardzo plastyczny świece z pierwotnie przygotowanego walca otrzymały różnorodne kształty.

W drodze powrotnej czekała uczestników wycieczki jeszcze jedna atrakcja. W Czchowie zwiedzili ruiny średniowiecznego zamku, z częściowo zachowaną Basztą Obronną. Wybudowany w niej punkt widokowy ukazał wszystkim piękną panoramę doliny Dunajca.

Ciekawe i interesujące wydarzenia szybko się kończą. Zbyt szybko zakończyła się ta pełna wrażeń i zdobytej wiedzy wycieczka.

Kolejnym punktem projektowych działań będzie „Świetlicada” przypadająca w Światowym Dniu Pszczół 8 sierpnia 2014r. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu od godz. 10.00 reprezentacje wszystkich Akademii zmierzą się w konkursie sprawdzającym zdobytą przez „studentów” wiedzę i umiejętności.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz