Wycieczka do Warszawy z projektu podróż do krainy wiedzy

logo

Powoli dobiega końca przygoda z projektem „Podróż do krainy wiedzy”, realizowanym w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu od 1 kwietnia 2013. Uczniowie klas II i III w kilku osobowych grupach uczestniczyli w pozalekcyjnych zajęciach dodatkowych z biologii, matematyki. W zajęciach wyrównawczych z języka polskiego i matematyki. Dla uczniów, którzy lubią recytować wiersze i występować przed publicznością na szkolnej scenie powołane zostały spotkania teatralne z warsztatami dykcji pt. „Spotkanie ze sztuką”, na które gościnnie przyjeżdżała p. Joanna Grandys – aktorka. Wszyscy uczestnicy projektu objęci byli przez dwa miesiące: marzec i kwiecień cyklem spotkań w ramach zajęć z preorientacji zawodowej. Podczas dwóch wyjazdów na Festiwal Zawodów w Małopolsce i Giełdę Zawodoznawczą w Bochni uczniowie zapoznali się z aktualnymi ofertami szkolnictwa średniego. Na zajęciach z panią Beatą Broszkiewicz w formie warsztatowej gimnazjaliści poznawali siebie i swoje predyspozycje zawodowe. Odpowiadali na trudne pytanie: Kim chciałbym być w przyszłości?

W ciągu półtorarocznej przygody 48 uczestników projektu uczestniczyło w sześciu wycieczkach edukacyjno – krajoznawczych:

– Teatr Ludowy w Krakowie spektakl „Błysk rekina”

– Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

– Dwudniowy pobyt w Ojcowskim Parku Narodowym i wędrówka szlakiem orlich gniazd

– Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

– Lekcja biologii w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie

– Dwudniowa wycieczka do Warszawy

Podczas wycieczek uczniowie poszerzali swoje horyzonty, mieli okazję zaobserwować wiele zjawisk przyrody, poznać zabytki, wysłuchać wiele ciekawych opowieści z ust przewodników, którzy oprowadzali nas po podziemiach kopalni soli w Wieliczce, po ogrodzie botanicznym spacerując wśród jesiennych kwiatów, krzewów i drzew. Podczas dwudniowej wycieczki wędrowali po ruinach zamków w Ojcowskim Parku Narodowym.

Na zakończenie projektu udaliśmy się do Warszawy. Wycieczka odbyła się 8 – 9 maja 2014 roku.

I tutaj w pełni wykorzystaliśmy bogaty plan dwudniowej wycieczki. Zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik, w Muzeum Powstania Warszawskiego poznawaliśmy podczas lekcji muzealnych dzień powszedni ludności Warszawy. Spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich. Zostaliśmy oprowadzeni po Stadionie Legii. Licencjonowany przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Małego Powstańca, Kolumną Zygmunta. Na Zamku Królewskim uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach muzealnych. Kolejnym punktem pobytu w Warszawie była wizyta pod Grobem Nieznanego Żołnierza a na koniec wjechaliśmy na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki stamtąd podziwialiśmy panoramę stolicy i spoglądając w dół żegnaliśmy Warszawę. Minione chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

W trakcie realizacji projektu uczniowie uczestniczyli we wspólnych przedsięwzięciach tj. Święto Patrona – czerwiec 2013, 2014, Jasełka szkolne. Grupa teatralna pod kierunkiem pani Marty Olszowy i Joanny Grandys przygotowała programy artystyczne, które prezentowane były przed publicznością szkolną i lokalną. Uczniowie grupy teatralnej chętnie reprezentowali naszą szkołę konkursach recytatorskich zajmując wysokie miejsca tj. Konkurs poezji ks. Jana Twardowskiego w Kobylu, Konkurs poezji Zbigniewa Herberta w Trzcianie, Konkurs poezji Kazimierza Brodzińskiego w Królówce.

Nauczyciel ZS w Starym Wiśniczu
Urszula Put 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz