Wiśnickie pomniki papieskie w programie TVN

W poniedziałek w programie TVN pokazana została imponująca kolekcja modeli pomników Papieża, których autorem jest wiśniczanin prof. Czesław Dźwigaj.

Ta największa w świecie kolekcja, znajdująca się w części zamku wiśnickiego, stanowi chętnie zwiedzaną wystawę dzieł profesora, który w całości sfinansował jej aranżację i poniósł wszelkie koszty w związku z jej urządzeniem. Samorząd Wiśnicza nie dołożył ani jednej złotówki z publicznych środków na jej urządzenie. Częściowo splatynizowane gipsowe modele rzeźb zrealizowanych później na całym świecie, stanowią dużą atrakcję dla zwiedzających wiśnicki zamek.

Sztuka powinna pobudzać, powinna inspirować, powinna być także źródłem przemyśleń i o to nam właśnie chodzi – powiedział na telewizyjnym planie Burmistrz Stanisław Gaworczyk. Przypominają się w tym miejscu słowa kard. Franciszka Macharskiego, że pomnik jest po to, by człowiek patrząc na niego przypominał sobie te wartości, które można na nowo „uchwycić”, na nich odbudować swoje życie. Kilka pomników powstało za życia Jana Pawła II. Słysząc o ich powstaniu powiedział „ jeśli są potrzebne ludziom to niech będą“.

Niech ta za darmo przekazana Wiśniczowi kolekcja modeli pomników jak najlepiej służy ludziom, przypomina na nowo niezwykłe dziedzictwo naszego Papieża.

Pełne wydanie Faktów TVN znajduje się na stronie:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-na-tablety-i-smartfony-pelne-wydanie-z-19-maja,430034.html

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz