Haftowany obraz „Sobieski pod Wiedniem”- 9,5 mln krzyżyków

Bitwa pod Wiedniem

Monumentalny haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem” na podstawie obrazu mistrza Jana Matejki, został uroczyście zaprezentowany w dniu 20 maja 2014 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Haftowany obraz powstał, jako upamiętnienie 330 rocznicy zwycięstwa króla Polski Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r.

Twórcami tego niesamowitego dzieła jest 53 osobowa grupa miłośników haftu zrzeszonych w Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. Do wykonania haftowanego obrazu w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm posłużyło cyfrowe zdjęcie oryginału dzieła Matejki znajdującego się w Muzeum Watykańskim. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Obraz tworzy 9,5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach. Praca nad haftem trwała blisko 3 lata, mimo iż twórcy nie szczędzili pracy i czasu poświęcając dziennie ok. 5 godzin na wyszywanie. Energii do pracy dodawała im pasja i wielkie zamiłowanie do haftu.

Podczas wernisażu wystawy zostały wygłoszone prelekcje o mistrzu Matejce, jego obrazie i samej bitwie pod Wiedniem. O Janie Matejce opowiadała Maria Serafińska-Domańska kierownik Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.

Premierową prezentację uświetnił Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz grupy rekonstrukcyjne z małopolski: Stowarzyszenie TOTUM AB ALTO z Nowego Wiśnicza, Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej z Krakowa oraz Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula z Nowego Wiśnicza.

To już drugie dzieło Jana Matejki wykonane techniką haftu krzyżykowego. Pierwsze powstało w 2010 roku z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Haftowany obraz „Bitwa pod Grunwaldem” gościł w wiśnickim zamku w maju 2011 roku.

W uroczystości wzięła również udział Dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej pani Renata Jonak. Okolicznościowe gratulacje od Burmistrza Nowego Wiśnicza przekazała Katarzyna Kukla.

Wszystkim twórcom i osobom zaangażowanym w powstanie tych wspaniałych dzieł będących doskonałą promocją historii, kultury i sztuki składamy gorące podziękowania i życzymy kolejnych sukcesów.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz