Nie bij mnie – kochaj mnie

Nie bij mnie, kochaj mnie

„Nie bij mnie, kochaj mnie”to przesłanie Akcji Miś, która 16 kwietnia 2014r. będzie prowadzona w wielu polskich miastach – także na terenie naszej gminy. W najmniej spodziewanych miejscach, pojawią się misie.

Nie będą to jednak zwykłe pluszowe misie. Na ich łapkach czy główkach pojawią się bandaże i plasterki. Każdy z nich będzie miał przyczepioną karteczkę z napisem „Nie bij mnie, kochaj mnie”. Zabandażowane misie mają symbolizować sprzeciw wobec przemocy względem dzieci. Maskotki mają skłonić przechodniów do refleksji i pochylenia się nad tym problemem, szczególnie przed świętami. Pomysłodawcą akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki niej, organizatorzy chcą zwrócić uwagę Polaków na problem przemocy wobec dzieci i skłonić ich do reagowania kiedy zobaczą, że dzieciom dzieje się jakaś krzywda.

Według statystyk policji w 2012 roku 19 172 małoletnich padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej “nic nie słyszą”.
Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3 proc.) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1 proc.). Natomiast 6 proc. nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.

Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – ZAREAGUJ!

– zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 801 889 880.

– zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny)

– Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży a także skrzynkę kontaktową – numer telefonu 116 111, możliwość napisania wiadomości – strona http://www.116111.pl/napisz

– Do dyspozycji wszystkich jest również numer 112, na który możecie dzwonić, żeby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach.

Na stronie Porozumienia Niebieska Linia znajdziesz listę instytucji członkowskich Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy, do których możesz się zgłosić o pomoc.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz