Warsztaty dla nauczycieli w OER

Warsztaty dla nauczycieli

W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbywają się warsztaty dla nauczycieli i instruktorów p.n. „O Gwiazdo Betlejemska – Kosmologia Ludowa”, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu.

W części teoretycznej uczestnikom przybliżone zostały wyobrażenia o kosmosie w kulturze tradycyjnej, jakie są jego elementy, struktura, symbolika. Poznaliśmy skąd się wzięło słońce wędrujące po niebie, jak należy się wobec niego zachowywać, jak zmienia się księżyc i jakie obowiązywało przestrzeganie zakazów i nakazów w poszczególnych etapach jego zmian.

Z uwagi na zbliżające się przygotowania do Świąt Bożonarodzeniowych jednym z poruszonych zagadnień była „Gwiazda Betlejemska”, jej wyobrażenie tak mocno zapisane w podaniach, legendach, kolędach czy pastorałkach. Wiadomości te przybliżyła pani Bernadetta Błoniarz. Wprowadziła również w część warsztatową, w której uczestnicy wykonywali gwiazdy z różnych tradycyjnych materiałów – słomy, wikliny, wełny i bibułki. Do wykonania gwiazdy wykorzystano również bardzo popularną dziś w środowiskach rękodzielniczych wiklinę papierową.

W papieroplastyce, do wykonania wykonania szerokiej gamy gwiazd inspirowała pani Agata Załupska. Pod jej nadzorem powstawały formy płaskie i przestrzenne w bogatych formach i kolorach.

Organizatorów cieszy fakt uczestnictwa w warsztatach tak dużej ilości pedagogów, którzy będą mieli możliwość dalszej transmisji wiedzy i zdobytych umiejętności wśród swoich wychowanków. Życzymy wielu radości przy prowadzeniu zajęć w tematyce Bożonarodzeniowej.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz