Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół

W dniu wczorajszym 7 sierpnia 2013r. w Gminie Nowy Wiśnicz obchodziliśmy WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu przyłączając się do akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół odbył się cykl zajęć edukacyjnych, w których dzieci i młodzież na świetlicach poznawała budowę, życie i pracę, którą wykonują pszczoły. W finale podsumowaliśmy całość działań. Reprezentacje z Wiśnicza Małego, Starego Wiśnicza, Kobyla, Kopalin, Olchawy, Królówki i Połomia Dużego w akcji zatytułowanej „Świetlicada” wzięły udział, we wspólnej zabawie edukacyjno – rekreacyjnej.

Imprezę rozpoczęliśmy od wizyty u pszczelarza pana Bogusława Tobiasza, który całym sercem oddany jest pszczołom. Swoją pasją zaraził już dziewięcioletniego syna Bartka, który chętnie uczestniczy we wszystkich pracach w pasiece. Tutaj też przekazanych zostało wszystkim uczestniczącym w zabawie ogrom informacji dotyczących pszczół i działań człowieka, które powinien wykonać, by pomagać a nie szkodzić tym pożytecznym zwierzętom. W gościnnej pasiece czekała nas słodka niespodzianka. Gospodarz częstował wszystkich pysznym napojem z miodu, cukierkami miodowymi oraz prawdziwym miodem, który można było nabrać łyżeczką prosto z plastra. Po powrocie do Ośrodka Edukacji Regionalnej reprezentacje świetlic uczestniczyły w konkursach, zajęciach plastycznych, quizach, rozwiązywały krzyżówki oraz sprawdzaliśmy zdobytą wiedzę przez uczestników Akademii Przyjaciół Pszczół. Rozsmakować się można było w sałatce owocowej z sosem cytrynowo – miodowym przygotowanej w ramach kulinarnej sztafety. Wszystkie konkurencje były punktowane i po podsumowaniu laureatem imprezy została Świetlica Wiejska w Kopalinach, dwa drugie miejsca otrzymały Świetlica Wiejska w Starym Wiśniczu i Świetlica Wiejska w Wiśniczu Małym a trzecie Świetlica Wiejska w Kobylu . W finale obchodów Wielkiego Dnia Pszczół uczestnikom zabawy przedstawiliśmy Zasady Przyjaciela Pszczół, z którymi wszyscy jednogłośnie się zgodzili podpisując Deklarację Przyjaciela Pszczół i zasadziliśmy wokół Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu sumaka octowca – roślinę, którą chętnie odwiedzają pszczoły.

Jesteśmy przekonani, że ta akcja przyczyniła się do wzbogacenia wiedzy na temat pszczół a nade wszystko do podjęcia działań dla pomocy tym niezwykle pożytecznym w przyrodzie zwierzętom.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz