Powstanie 1944 – BITWA O POLSKĘ

Bitwa o Polskę

Już od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej 1 sierpnia podejmuje działania na rzecz godnego uczczenia kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, nie tylko w stolicy, ale też w innych miejscowościach Polski.

Pragniemy w ten sposób przypomnieć, że Powstanie było walką o niepodległość całej Rzeczpospolitej i wszystkich Polaków. W walkach zbrojnych na ulicach Warszawy brali udział i ginęli za wolność obywatele RP z niemal wszystkich regionów okupowanego kraju, w tym z Małopolski i Kielecczyzny. Integralną częścią Powstania była akcja „Burza” i marsz oddziałów zbrojnych Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych na pomoc walczącym z różnych stron Polski, w tym z południa kraju: z ziemi krakowskiej, rzeszowskiej, lwowskiej, z Kielecczyzny i Lubelszczyzny. Polskie oddziały, po obu stronach przecinającego Polskę frontu, były zwalczane przez wojska niemieckie i sowieckie. Mimo początkowych ogromnych sukcesów powstańczych i męstwa polskich żołnierzy nasza wola odzyskania wolności i suwerenności okazała się niewystarczająca. Determinacja obu totalitarnych potęg, w roku 1944 ponownie – tak jak w 1939 – ukierunkowana na likwidację Rzeczypospolitej Polskiej, unicestwiła nasze marzenie o niepodległości. Dlatego jesteśmy winni pamięć tym wszystkim, którzy w Powstaniu walczyli i polegli.

Pragniemy podkreślić, iż obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego powinny być okazją do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

W Warszawie 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny. Zwracamy się z prośbą, aby w tym dniu o godz. 17.00 zostały włączone na jedną minutę syreny, także w miejscowościach naszego regionu. Będą one apelem do mieszkańców o chwilę zadumy nad heroizmem i ofiarą naszych przodków w walce o wolność Rzeczypospolitej.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wraz z Delegaturą w Kielcach przygotował materiały promocyjne, przeznaczone do rozpowszechniania na terenie województw, które przesyłamy w załączeniu. Są to pełno-kolorowe egzemplarze plakatu i ulotki informacyjnej.

Bitwa o Polskę

Pobierz ulotkę w wersji PDF

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz