Zaproszenie na wakacje

DożynkiNa okres letnich wakacji propozycję atrakcyjnego spędzenia czasu przygotował m.in. Miejski Ośrodek Kultury wraz z filiami w świetlicach wiejskich w poszczególnych miejscowościach gminy. Na 30 czerwca zaplanowany jest piknik w świetlicy wiejskiej w Leksandrowej. Od 1 lipca zaplanowano realizację projektów w ramach programu „Pożyteczne wakacje 2013”. 17 lipca w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbędzie się przedsięwzięcie rekreacyjno-edukacyjne o charakterze integracyjnym Świetlicada. 18 sierpnia odbędą się Gminne Dożynki „Wiśnickie spotkanie z Folklorem”, na 24 sierpnia planowane jest rozstrzygnięcie VII edycji konkursu pn. „Wspomnienia z wakacji” ogłoszonego dla dzieci biorących udział w świetlicowych zajęciach oraz ogłoszenie VII edycji eskapady turystyczno-rekreacyjnej „Poszukiwacze Skarbów”. Ponadto MOK organizuje cykliczne spotkania wśród których znajdują się m.in.: „Filmoteka małego człowieka”, „Razem gramy i śpiewamy”, „Pomaluj mój świat”, “Muzyczne pogaduchy”. Szczegółowych informacji na temat zajęć udziela Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu.

BibliotekaSwoją ofertę ma również Miejska Biblioteka Publiczna. W lipcu w ramach „Wakacji z Bajką” odbywać się będą zajęcia literacko – plastyczne obejmujące wspólne czytanie literatury dla dzieci, rozmowy na tematy poruszane w przeczytanej lekturze, wykonanie prac plastycznych, kartek okolicznościowych, malowanek, collage. Zabraknąć nie może również bardzo lubianych przez dzieci rebusów, krzyżówek, quizów i łamigłówek matematycznych. Zajęcia we wtorki i czwartki odbywać się będą w Nowym Wiśniczu, w środy w Królówce natomiast w piątki w Starym Wiśniczu. W dniach 26 – 30 sierpnia odbędzie się „Tydzień Małego Czytelnika”. Zaproszenie skierowane będzie do mam i opiekunek małych dzieci. Służyć ma zapoznaniu ich z ofertą książkową przeznaczoną dla najmłodszych użytkowników biblioteki. Poprzez wspólną zabawę, czytanie i przeglądanie bajek oraz zajęcia ruchowe i plastyczne biblioteka pragnie nawiązać więź z maluszkami, aby teraz i w przyszłości biblioteka była dla nich ważnym miejscem, do którego zawsze będą z radością przychodzić. Przez cały okres wakacji we wszystkich bibliotekach na terenie naszej gminy trwał będzie konkurs na największą ilość przeczytanych książek. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe. Również osoby, które lubią prace plastyczne znajdą u nas coś dla siebie. Biblioteka włączy się w konkurs plastyczny organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni.

MZWMuzeum Ziemi Wiśnickiej w okresie wakacyjnym wydłuża godziny otwarcia wiśnickiego zamku. Obiekt ten czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00. natomiast w weekendy i święta od godz. 10.00 do 18.00. Dla zwiedzających przygotowane są trasy turystyczne, które prowadzą poprzez XVII wieczne wnętrza zamkowe, gdzie można zobaczyć zarówno oryginały jak i kopie mebli, obrazów, rzeźby i elementy wystroju pomieszczeń. Trasy turystyczne prowadzą też do zamkowych kazamat, gdzie można oglądać dawne narzędzia tortur, zamkowe więzienie, relikty pierwszej zabudowy zamkowej. Ponadto 3 lipca br. przypada 150-rocznica pożaru Nowego Wiśnicza. W wiśnickim zamku z tej okazji zostanie pokazana prezentacja szkiców Jana Matejki przedstawiających wygląd miasta przed pożarem a swój wykład zaprezentuje dr Barbara Cieciora z Muzeum Dom Jana Matejki w Krakowie. 14 lipca w budynku Muzeum Ziemi Wiśnickiej odbędzie się spotkanie poświęcone artyście – malarzowi Stanisławowi Klimowskiemu pn.Z pamiętników rodzinnych”. Natomiast 15 sierpnia przypada XI rocznica powstania Muzeum Ziemi Wiśnickiej przy ul. Zamkowej 13. Ponadto od ponad dwudziestu lat funkcjonuje i zaprasza turystów muzeum pamiątek po Janie Matejce, tzw. „Koryznówka”. Na szlaku architektury drewnianej, oprócz Koryznówki, warto zobaczyć drewniany kościół w Chronowie, z ciekawą polichromią i detalami wewnętrznego wystroju z XVII w.

Kamień GrzybDużą atrakcją przyrodniczą są dwa kompleksy leśne: w Kopalinach oraz w Bukowcu z siedmiometrowym głazem w kształcie grzyba – „Kamień Grzyb”. Przez gminę prowadzą szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Jednym z nich jest Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”– turystyczny szlak kulturowy po dawnych salinach wielicko-bocheńskich. Łączna długość szlaku to ponad 141 km z czego na terenie Gminy Nowy Wiśnicz ma on długość 3,5 km. Jego początek znajduje się w miejscowości Olchawa „Działy” a koniec w rynku Nowego Wiśnicza.

Jak co roku jedną z największych atrakcji sezonu letniego będzie odkryta pływalnia w Lekasndowej. Obecnie trwają prace porządkowe w celu przygotowania obiektu do nowego sezonu. Wszelkie informacje na temat atrakcji turystycznych, zabytków oraz bazy noclegowej uzyskać można z urzędowej strony internetowej – www.nowywisnicz.pl oraz w Muzeum Ziemi Wiśnickiej przy ul. Zamkowej.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz