Łukasz Zabdyr – gościem wiśnickiej biblioteki

Spotkanie z rysownikiem

W piątkowy poranek w Galerii „Fakt” w wiśnickim ratuszu odbyły się warsztaty plastyczne „Zaczarowany ołówek”. Gościem tych warsztatów był Łukasz Zabdyr – ilustrator książek dla dzieci, twórca komiksów. Choć z wykształcenia bibliotekoznawca, całe życie zawodowe poświęcił rysunkowi. W Wiśniczu spotkał się uczniami klas III, którzy również lubią rysować, malować. W bardzo ciekawy sposób pokazywał, iż z liter, które wszyscy znamy można tworzyć wspaniałe rysunki np. zwierząt. Z litery „B” po odpowiednim jej ułożeniu i dodaniu paru elementów można narysować barana, byka, biedronkę a nawet żółwia. Z połączenia trójkąta i koła może powstać np. mysz. Wiele entuzjazmu wzbudziła informacja – poparta oczywiście odpowiednimi rysunkami, że pisząc wyraz – i używając do tego liter ozdobnych, można równocześnie go narysować, np. auto, zamek.
Rysując, pracę rozpoczyna się zazwyczaj od twarzy, i ona jest w każdej postaci najważniejsza. Zgodnie z przysłowiem mówiącym, że „oczy są odzwierciedleniem duszy” ich kształt, wygląd, jak również układ brwi, ust dużo mówi o nastroju naszego bohatera. W kolejnych rysunkach widzieliśmy na twarzy bohatera radość, smutek, złość, miłość, zauroczenie, strach.
Jako ze spotkanie miało charakter warsztatów, najpierw rysował gość spotkania, a następnie wszyscy na swoich kartkach tworzyli podobne dzieła. Na zakończenie uczestnicy, którzy zakupili książeczki otrzymywali dedykację oraz rysunek.
Uczniowie wracali do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia plastyczne, a gość spotkania – Łukasz Zabdyr z bukietem kwiatów i książką „Wiśnicko-lipnicki park krajobrazowy”, mającą zachęcić gościa do ponownego odwiedzenia naszych stron.
Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Koło w Bochni oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu.
Zainteresowani rysunkami artysty wykonanymi podczas warsztatów mogą obejrzeć je w MBP w Nowym Wiśniczu.

(M.Ch.)

 


Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz