Poszerzamy horyzonty

W dniach 18-19 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu wraz z opiekunami: p. Kingą Rośkowicz, p. Ewą Mączką i p. Urszulą Put wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Wyjazd zorganizowany został przez Biuro Usług Turystycznych „Żagiel” we współpracy z placówką szkoły i inicjatorem wycieczki p. Kingą Rośkowicz.

Wycieczka do Warszawy

Program pierwszego dnia wycieczki obejmował zwiedzanie Starego Miasta: Plac Krasińskich, Pomnik Małego Powstańca, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Krakowskie Przedmieście, Pomnik Mickiewicza, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudzkiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas wizyty w Zamku Królewskim uczniowie wzięli udział w lekcjach muzealnych. Klasa czwarta i piąta miała okazję uczestniczyć w lekcji pt. „Wizyta u króla”. Wędrówka po wybranych salach była okazją do rozmowy o charakterze i  zakresie władzy króla polskiego oraz o codziennym życiu na dworze. Klasa szósta wzięła udział w lekcji pt. „Malarstwo Jana Matejki”. W zbiorach Zamku Królewskiego znajdują się trzy duże płótna historyczne Jana Matejki: Batory pod Pskowem, Rejtan, czyli Upadek Polski i Konstytucja 3 maja oraz cykl obrazów Dzieje cywilizacji w Polsce, a wydarzenia uwiecznione na obrazach były pretekstem do rozmowy o dziejach Polski i ich interpretacji w sztuce. Pod kierunkiem prowadzącego uczniowie klasy szóstej poznali życie i twórczość Jana Matejki oraz warsztat artystyczny malarza.

W drugim dniu wycieczki uczniowie mogli zobaczyć Belweder, czyli Rezydencję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Łazienki Królewskie, a z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki podziwiać panoramę całego miasta. Kolejnym punktem programu był Stadion Narodowy. Podczas zwiedzania stadionu uczniowie udali się trasą piłkarza, gdzie na własnej skórze przekonali się, którędy piłkarze przybywają na stadion i zobaczyli jak wygląda Strefa Zawodnicza. Poznali również zakamarki piłkarskiej szatni, a na koniec mogli wczuć się w rolę piłkarza w pomeczowej Sali Konferencyjnej. Atrakcji nie zbrakło również w Centrum Nauki Kopernik, w jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Misją tego miejsca jest zachęcenie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata. Centrum nie tylko pobudza wyobraźnię, ale jest również wspaniałym miejscem nauki i zabawy.
Bogaty program wycieczki poszerzył horyzonty uczniów, a wrażenia z całego wyjazdu zostaną z pewnością na długo w ich pamięci. Potwierdzeniem tego jest galeria zdjęć pełna uśmiechniętych twarzy uczniów naszej szkoły.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz