Dzień Patrona w Zespole Szkół w Królówce

„Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej
Niż drzewo z ziemią”.

W środę 6 marca 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole szczególny dzień. Cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, zebrali się, aby wspólnie uczcić pamięć wielkiego poety z Królówki – Kazimierza Brodzińskiego. Świętowali razem z nami przybysze z Łotwy, Walii i Irlandii, którzy odwiedzili nas w ramach wymiany organizowanej w projekcie Comenius.

Dzień patrona szkoły

Uroczystość zainaugurowała Msza Święta celebrowana przez księdza proboszcza parafii pod Wezwaniem Przemienienie Pańskiego w Królówce – Józefa Janusa. Eucharystię uświetnił występ chóru dziecięcego pod dyrekcją pana organisty Albina Kiełtyki.

Na zakończenie, w przedsionku kościoła, delegaci Samorządu Uczniowskiego złożyli wieniec kwiatów w barwach narodowych pod tablicą poświęconą Kazimierzowi Brodzińskiemu, aby w ten sposób uczcić jego święto.

Po zakończeniu liturgii wszyscy udali się do szkoły, prowadzeni przez poczet sztandarowy. Na miejscu przewodnicząca szkoły- Patrycja Mączka, zgłosiła raport, a sztandar zajął honorowe miejsce w sali. Następnie dyrektor naszej szkoły- Pani mgr Danuta Duś wygłosiła przemowę, powitała zaproszonych gości i podziękowała wszystkim za przybycie.

Przeszliśmy do programu artystycznego. Głos zabrali konferansjerzy, którzy poprowadzili uroczystość w dwóch językach- polskim i angielskim, aby nasi zagraniczni goście również mogli uczestniczyć w obchodach. Hasło przewodnie Dnia Patrona brzmiało „A to Polska właśnie”, a program uroczystości poruszał głównie aspekty patriotyczne.

Uczniowie klas IV i V szkoły podstawowej, zatańczyli dla nas jeden z polskich tańców narodowych – poloneza. Występ przypadł do gustu szczególnie naszym zagranicznym gościom. Śledzili choreografię z minami pełnymi podziwu dla młodych tancerzy.
W następnej kolejności najmłodsi uczniowie szkoły w Królówce, recytując „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy, przypomnieli nam, jakimi wartościami

w życiu powinien kierować się każdy Polak. Kolejnym tańcem narodowym zaprezentowanym na scenie był krakowiak, wykonany przez klasę Ia i Ib szkoły podstawowej.

Podczas obchodów naszego szkolnego święta nie mogło zabraknąć występu kapeli „Królewianie” pod przewodnictwem pana Albina Kiełtyki. Kapela zagrała tradycyjne przyśpiewki i piosenki z Królówki i naszego regionu. Pan Albin zaprosił do współpracy naszych gości z zagranicy. Byli bardzo zadowoleni i z wielkim entuzjazmem zgodzili się zagrać z muzykami. Humorystyczną częścią uroczystości była inscenizacja legendy „O smoku wawelskim”, przygotowana przez Panią mgr Teodozję Wołowczyk i uczniów gimnazjum.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie sylwetek Polaków, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla kraju. Mogliśmy usłyszeć o Mieszku I, Mikołaju Koperniku, Fryderyku Chopinie, Adamie Mickiewiczu, Janie Matejce, Marii Skłodowskiej- Curie, Józefie Piłsudskim, Lechu Wałęsie, Janie Pawle II i oczywiście o postaci, której poświęcona była uroczystość- Kazimierzu Brodzińskim.

Następnie pani dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursów organizowanych w naszej szkole w ramach obchodów Dnia Patrona. Konkurs recytatorski już od 5 lat cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich szkół gminy Nowy Wiśnicz. Odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – szkoła podstawowa i gimnazjum. Pierwsze miejsce w młodszej grupie zajęła uczennica szkoły w Królówce- Sylwia Mus, w starszej kategorii wiekowej zwyciężyła Anna Goc, również ze szkoły w Królówce. Dziewczęta zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory dla zebranych gości. Nagrody książkowe, zostały również przyznane w konkursie plastycznym, a wyróżnione prace można podziwia na wystawie zorganizowanej w naszej szkole.
Korzystając z okazji, pani dyrektor wręczyła uczennicom naszego gimnazjum puchary za osiągnięcia sportowe- I miejsce w powiatowych zawodach piłki siatkowej oraz III miejsce w powiatowych zawodach w koszykówce.

Klasy II i III szkoły podstawowej zaprezentowały tańce integracyjne, które dają maluchom radość z przebywania w grupie, a uczniowie I klasy gimnazjum, językiem ciała opowiedzieli nam niezwykłą historię pt „Fantazja”. Choreografia do ich tańca była zainspirowana polskimi i irlandzkimi tańcami narodowymi.

Zdjęcia z przebiegu uroczystości można obejrzeć w naszej galerii internetowej:

https://picasaweb.google.com/101720901918798536047/DzienPatronaSzkoly2013

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz