Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego

Konkurs kulinarny

Święta Wielkiej Nocy już za trzy tygodnie. Niejedna gospodyni układa już wielkanocne menu a inspiracje każdy mógł znaleźć w ubiegłą sobotę 9 marca 2013r. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbył się w tym dniu VI Konkurs Kulinarny – Wiśnickie Specjały. Tematem przewodnim były Potrawy Wielkanocne. Na bieżącą edycję zgłosiło się szesnastu uczestników: Maria Wojewoda, Zuzanna Duch, Magdalena Bylica, Henryk Zygmunt, Beata Majcher, Grażyna Sowińska, Halina Wójcik, Helena Kapcia, Renata Skotnicka, Barbara Dziedzic, Mateusz Mucha, Anna Cybura, Dorota Łagoż, Krystyna Kapcia, Danuta Guzak i Justyna Guzak.

Na przygotowanych do konkursu stołach, królowała wyjątkowa różnorodność potraw, dlatego komisja konkursowa, w której pracowały panie: Sylwia Stachowicz, Grażyna Filip i Anna Dudek postanowiły wyłonić potrawy roku w kilku kategoriach. Wśród potraw w naszym regionie najbardziej charakterystyczne są „święconki na serwatce”. W tej kategorii nagrodzono „święconkę” pani Haliny Wójcik. Wśród potraw z mięsem nagrodzono „pasztet w cieście” pana Henryka Zygmunta. W kategorii inne potrawy wielkanocne uznanie komisji zdobyły dwie potrawy – „tarte jajka z chrzanem i śmietaną” pani Zuzanny Duch i „jajka z chrzanem” pani Justyny Guzak. Wśród potraw słodkich i ciast najwyżej oceniono mazurek makowo – orzechowy pani Renaty Skotnickiej. Nagrodzono również „kosz wielkanocny” z różnymi potrawami świątecznymi pana Mateusza Muchy. Wśród publiczności największe uznanie otrzymała „święconka na wędzonce” pani Maria Wojewoda.

Organizatorów cieszy fakt, że potrawy przedstawione na konkurs są nierozerwalnie związane z regionem a oryginalne przepisy są udostępnione wszystkim chętnym i publikowane w  pokonkursowym folderze.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz