Projekt EDUSCIENCE w Szkole Podstawowej w Królówce

Projekt EDUSCIENCE w Królówce

Szkoła Podstawowa w Królówce znalazła się w gronie 250 szkół z całego kraju, które zostały zakwalifikowane do projektu EDUSCIENCE. Od roku szkolnego 2012/2013 uczestniczy w nim klasa Ia prowadzona przez panią mgr Jolantę Łękawa. Dla uczniów tej klasy zajęcia odbywają się w sali wyposażonej w ramach projektu w tablicę interaktywną i kamerę internetową. Szkoła otrzymała również zestaw do monitoringu przyrodniczego. Klasa od lutego będzie prowadziła obserwacje warunków meteorologicznych z wykorzystaniem otrzymanego sprzętu. Ponadto przewidziana jest dla klasy biorącej udział w projekcie dwudniowa wycieczka do Warszawy. 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”.

Dzięki Polskiej Akademii Nauk uczniowie mogą korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi. Dzieci biorące udział w projekcie mają okazję wziąć udział w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Projekt Eduscience jest jednym z największych projektów edukacyjnych w Polsce, jak również projektów innowacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej. Projekt zapewnia „żywe” i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych. Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów i uczennic z całej Polski podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy. Popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży wymaga zastosowania nowoczesnych, innowacyjnych metod i narzędzi. Projekt EDUSCIENCE umożliwia opracowanie, pilotażowe wdrożenie oraz upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania, których realizacja odbywa się z wykorzystaniem interaktywnej platformy e – learningowej. Ponadto w ramach projektu organizowane są festiwale nauki i pikniki naukowe. Pierwszy z zaplanowanych 64 pikników odbył się 13 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej w Królówce. Organizatorem pikników jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W pikniku naukowym w Królówce udział wzięli wszyscy uczniowie klas I – VI z tej szkoły oraz klasy biorące udział w projekcie z innych szkół: klasa Ic z Nowego Wiśnicza i klasa IVa ze Skawiny.

W ramach zajęć w czasie pikniku Eduscience zorganizowano:

• ogólnodostępny pokaz dla całej szkoły oraz dla klas zaproszonych z innych szkół, biorącej udział w projekcie,
• zajęcia w salach dedykowane klasom, biorącym udział w projekcie,
• pokazy w przenośnym planetarium,
• warsztaty i pokazy dostępne dla wszystkich klas (zorganizowane na sali gimnastycznej).

Wtorek 13 listopada był w Szkole Podstawowej w Królówce dniem atrakcji i nauki poprzez zabawę i doświadczanie.

Autorką wniosku oraz szkolnym administratorem projektu Eduscience jest pani mgr Elżbieta Wołek, która była jednocześnie organizatorką pikniku naukowego w Szkole Podstawowej w Królówce.

Galeria zdjęć dostępna pod adresem: https://picasaweb.google.com/101720901918798536047/Eduscience

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz