Wełna w wierzeniach i praktyce

W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu  w dniach 13, 14, 15 i 20 listopada 2012 roku odbywają się kolejne warsztaty adresowane do nauczycieli i instruktorów.  Zatytułowane są “Wełna w wierzeniach i praktyce”.
W części wykładowej pani Bernadetta Błoniarz przybliżyła wierzenia związane z wełną, w jakich okresach roku obrzędowego miała szczególne znaczenie oraz jak w zwyczajowy sposób ją przetwarzano. O tradycyjnym gręplowaniu, przy pomocy bardzo prostego urządzenia opowiadała i pracę tą demonstrowała pani Halina Wójcik. Kierowane przez nią Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie właśnie te czynności w ubiegłym roku przedsawiło w scence rodzajowej przybliżającej charakterystyczne zajęcia ludzi w naszym regionie na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach.
Również temat wełny jest wiodący w części praktycznej warsztatów. Tutaj nauczyciele mogą czerpać inspirację do proponowanych na lekcjach zajęć. Próbują filcowania  wełny  na mokro wykonując kwiaty. Filcują także na sucho, przygotowując biżuterię. W niedługim czasie będziemy już przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia stąd też na warsztatach pojawił się temat związany z aniołami, które również wykonać można z filcu. W tym temacie rad udziela Pani Agata Załupska.

(B.B)

WARSZTATY

(S.M.)

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz