Na jagody oraz szlakami przydrożnych kapliczek

Jesteśmy już po półmetku projektu p.n. „Na jagody oraz po przygody”, realizowanego przez Świetlicę Wiejską w Muchówce, MOK w Nowym Wiśniczu oraz Fundację Wspomagania Wsi. Każdy dzień wypełniony jest dużą ilością twórczych działań, pożyteczną dla wszystkich pracą oraz nauką, którą dzieci zdobywają w każdym realizowanym zadaniu. Wszystkie z pracujących zespołów przygotowują się do pokazania swoich osiągnięć, podczas podsumowania projektu. Grupa plastyczna aktywnie realizuje scenografię do spektaklu teatralnego „Na jagody”. Sekcja taneczna pod okiem pani Pauliny Czachor przygotowuje układy taneczne, uświetniające spektakl. Równie intensywnie pracują młodzi aktorzy, wcielający się w poszczególne role. Wszyscy razem projektują i wymyślają kostiumy oraz rekwizyty do sztuki, by wszystko wypadło tak jak to sobie wymarzyli.
Zabawa zabawą, wypoczynek wypoczynkiem, ale równie ważnym elementem projektu jest jego aspekt edukacyjny. Dzieci i młodzież w trakcie codziennych zajęć poznają tzw. zabytki małej architektury sakralnej. Wędrując szlakami po Muchowieckiej okolicy, można podziwiać aż 18 różnorodnych kapliczek i krzyży przydrożnych. Uczestnicy poznają ich fundatorów i opiekunów.
Ponadto zgodnie z jednym z założeń projektu, uczestnicy zgłębiają tematykę humanitarnego traktowania zwierząt oraz niezwykle aktualny dzisiaj problem niestrzeżonych zwierząt domowych, które mogą być zagrożeniem dla mieszkańców. Toteż grupa realizacyjna gościła w gospodarstwie rolnym państwa Barbary i Zbigniewa Tworzydło, gdzie miała możliwość poznać zasady prawidłowej opieki nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi. Wszyscy mogli naocznie się przekonać jak wiele serca gospodarze i ich dzieci okazują zwierzętom. Każdy mógł nie tylko pogłaskać prawdziwego konia, ale również popróbować codziennych zabiegów kosmetycznych zwierząt tj. m.in. czyszczenie szczotką. W zamian gospodarze przygotowali nagrodę w postaci jazdy na wierzchowcu a następnie przejażdżkę zaprzęgiem konnym, którym powoził sam gospodarz.

(B.B.) (L.M.)

na jagody

(S.M.)

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz