Na jagody oraz po przygody

Od 2 lipca w Świetlicy Wiejskiej w Muchówce przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśnicz rozpoczęła się realizacja projektu p.n. „Na jagody oraz po przygody”. Projekt jest efektem konkursu ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach programu. „Pożyteczne wakacje 2012” pod hasłem „Nasza wieś najpiękniejsza”. Wśród 414 projektów, które napłynęły do Fundacji, w gronie 102 laureatów znalazły się projekty z Muchówki i Połomia Dużego (realizacja projektu w Połomiu Dużym rozpocznie się w sierpniu). Celem projektów jest umożliwienie dzieciom i młodzieży, spędzenia części wakacji w swojej społeczności w sposób pożyteczny dla siebie i innych.
„Na jagody oraz po przygody” to cykl działań mających na celu zorganizowanie takich zajęć, które uatrakcyjnią dzieciom wakacyjny wypoczynek, a jednocześnie będą w zorganizowany i atrakcyjny sposób nawiązywały do popularnego w Muchówce zwyczaju zbierania jagód.
W pierwszym dniu wszyscy uczestnicy projektu spotkali się na krótkim zebraniu organizacyjnym a następnie rozpoczęły się zajęcia. W działaniach plastycznych dzieci i młodzież poznali zasady tworzenia plakatu. Został ogłoszony również konkurs na najciekawszy plakat ukazujący problematykę humanitarnego traktowania zwierząt domowych i gospodarskich.
W drugim dniu trwania projektu został zorganizowany wyjazd na jagody w kierunku „Kamieni Brodzińskiego”. Na miejscu uczestnicy zwiedzili ten niezwykły pomnik przyrody a następnie wysłuchali informacji o korzyściach, jakie dają jagody. Na hasło zbieramy „Jagodożercy” – bo taką nazwę przybrała grupa, przystąpili do ich zbierania. Pogoda była iście wakacyjna. Na szczęście skwar letniego przedpołudnia został złagodzony przez cień leśnych drzew. „Jagodożercy” mieli radość nie tylko ze zbierania, ale i konsumowania jagód. Te leśne owoce posłużyły także do malowania twarzy. Wyprawa stała się również okazją do bacznego obserwowali przyrody. Dla przykładu dzieci zaprzyjaźniły się z żuczkiem, biedronką a nawet pająkiem. Efekt akcji zbierania okazał się imponujący. Zgodnie z planem projektu zebrane jagody posłużą do wspólnego przygotowania ciast i deserów pod bacznym okiem mistrza kucharskiego. Kolejne dni będą wypełnione różnorodnymi działaniami, odbędą się zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne oraz wiele ciekawych eskapad i edukacyjnych wycieczek.

NA JAGODY

(L.M.)(S.M.)

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz