Muzyka Mozarta w Zamku

W sobotni wieczór 23 czerwca 2012 roku, sale wiśnickiego zamku wypełniły się melodiami z opery „Cosi fan tutte”, do której muzykę skomponował jeden z najznakomitszych klasyków wiedeńskich, Wolfgang Amadeusz Mozart a libretto napisał Lorenzo da Ponte.
W treści opery z gatunku buffo, autor wykorzystał motyw „zamiany narzeczonych”. Otóż dwaj młodzi oficerowie wysławiali piękność i cnotę swych narzeczonych. Przysłuchiwał się tym chlubnym komplementom pewien wiedeński arystokrata, stary sceptyk. Starzec założył się, że poprzez fortel dowiedzie im jak wątpliwa może być wierność zbałamuconych kobiet. Dzięki przebraniom i innym intrygom ci sami młodzieńcy spowodowali, że ich narzeczone gotowe były zmienić obiekt swych uczuć i ulec „nowym” adoratorom. Przypieczętowaniu intercyz ślubnych zapobiegł nieoczekiwany powrót zbulwersowanych młodzieńców. Zakład został przegrany, a zdrada odkryta.
Ten, kilkudziesięciominutowy koncert został zaprezentowany przez młodych adeptów sztuki wokalno-instrumentalnej z Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, których wiśnicka publiczność miała już okazję wcześniej poznać gościć w wiśnickim zamku. Miało to miejsce, choćby w scenicznym dziele muzycznym p.t. „Wesele Figara”.
Cytując za inicjatorami i realizatorami koncertu, „Cosi fan tutte” jest jeszcze jednym ogniwem w całym cyklu zadań scenicznych, PSM począwszy od wyboru z różnych oper Mozarta oraz innych kompozytorów, poprzez pełne spektakle operowe, aż po formę koncertu estradowego solistów, orkiestry i chóru.
Nad przygotowaniem wokalnym i scenicznym czuwała Barbara Adamik. O przygotowanie muzyczne zadbała Anna Szyniarowska. Orkiestrą i chórem dyrygowała Joanna Ślusarczyk.
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu wyraża wdzięczność wszystkim osobom za pomoc w realizacji koncertu.

(L.M.)

OPERA

(S.M.)

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz