“Wielokulturowość z Comeniusem” w ZS Królówka – wizyta w Fermoy w Irlandii

W marcu, czteroosobową grupą nauczycieli z Zespołu Szkół w Królówce odwiedziliśmy szkołę podstawową w miejscowości Fermoy w Irlandii. Szkoła irlandzka bierze udział w projekcie Comenius „Wielokulturowość z Comeniusem” i tym razem gościła u siebie przedstawicieli wszystkich krajów biorących udział w projekcie. W Irlandii spotkaliśmy się, aby przede wszystkim omówić i zaprezentować efekty naszej półrocznej pracy projektowej. Koordynatorzy projektu pokazali prezentacje, zdjęcia, filmy ukazujące pracę dzieci i nauczycieli związaną z realizacją tematów „Witajcie w naszym kraju, regionie i szkole” oraz  „ Spojrzeć na język..” Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat historii języka irlandzkiego oraz systemu edukacji w Irlandii. Sporo czasu poświęciliśmy na wymianę doświadczeń w zakresie realizacji naszego projektu oraz szczegółowo omówiliśmy zadania do realizacji następnego tematu projektu czyli „Legendy i bajki naszych narodów”.

w Irlandii

Jaka jest szkoła w Fermoy? Jest to szkoła mieszcząca się w starym budynku ale tętniąca życiem i radością. To szkoła z tradycjami, gdzie nauka i pielęgnowanie języka irlandzkiego jest sprawą priorytetową dla wszystkich. W Irlandii językami urzędowymi są język angielski i język irlandzki.  Oglądając sale lekcyjne oraz korytarze szkolne podziwialiśmy ich kolorowy wystrój oraz ogromną ilość gazetek i wystaw prac uczniowskich. Z lekką zazdrością patrzyliśmy na wyposażenie szkoły – w każdej sali lekcyjnej jest tablica interaktywna, rzutnik, laptop. Nauczyciele dysponują dużą ilością pomocy dydaktycznych. Ale z drugiej strony szkoła w Fermoy nie ma stołówki ani sali gimnastycznej. Dzieci jedzą śniadanie w salach a zajęcia sportowe odbywają się na świeżym powietrzu.
Podczas spotkań w klasach dzieci irlandzkie zadawały nam wiele pytań. Najbardziej zazdrościły polskim dzieciom tego, że nie muszą nosić szkolnych mundurków. Były też ciekawe, jaka jest w Polsce pogoda, czy nauczyciele zadają prace domowe w piątek i czy jesteśmy gotowi na Euro 2012. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem widząc zaangażowanie wszystkich nauczycieli i uczniów podczas naszego pobytu. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie przez dyrektora szkoły, nauczycieli, obsługę i dzieci. Każda sala lekcyjna oraz korytarze szkolne były ozdobione flagami państw z których przyjechaliśmy oraz gazetkami o krajach biorących udział w projekcie. Uczniowie szkoły zaprezentowali się nam w różnorodny sposób: poprzez koncert szkolnego zespołu muzycznego oraz chóru. Największą atrakcją był występ tancerek w tradycyjnych strojach irlandzkich, które profesjonalnie zatańczyły tańce irlandzkie. Podczas pobytu w szkole mieliśmy okazję nauczyć się podstawowych kroków tańca irlandzkiego, wziąć lekcję gry na flecie oraz uczestniczyć w rozgrywkach gaelic football. Kilkudniowy pobyt w irlandzkiej szkole sprawił, że każdy z nas zdobył nowe doświadczenia pedagogiczne i metodyczne, zaczerpnął  inspiracje  i ciekawe  pomysły do pracy w Polsce a także porównał  nasze systemy szkolne. Ponadto, mieliśmy okazję zwiedzić Cork, Dublin  oraz podziwiać piękną Irlandię, która o tej porze roku wygląda naprawdę jak zielona wyspa. Następna wizyta zagraniczna odbędzie się we wrześniu na Łotwie natomiast w marcu 2013 szkoła w Królówce będzie gościć nauczycieli z Krajów partnerskich.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz