Papier – forma użytkowa i dekoracyjna

Niezwykle twórczo i owocnie przebiegły ostatnie trzy dni w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. 5, 6 i 7 marca 2012 r. odbywały się tu zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu warsztaty dla nauczycieli i instruktorów zatytułowane „Papier – forma użytkowa i dekoracyjna”
Sam temat nasuwa zagadnienia, które zaproponowano uczestnikom tych spotkań. Wprowadzeniem w treść był wykład przybliżający historię wytwarzania papieru w różnych kręgach kulturowych, wytwarzanie papieru na naszych ziemiach, tajniki wytwarzania papieru czerpanego oraz jeden z elementów sztuki ludowej – wycinanka ludowa, jej formy, zastosowanie oraz funkcja.
Druga część, bardziej praktyczna umożliwiła wszystkim wykonanie papieru czerpanego. Panie przygotowały także niezwykle prostym sposobem arkusz imitujący pergamin. Same również wykonywały pieczątkę by móc przygotować model lakowanego dokumentu gratulacyjnego. Wszystkich niezbędnych wskazówek w tym zagadnieniu udzielała pani Agata Dejnak. Poruszając się w temacie sztuki ludowej uczestniczki warsztatów pracowały nad wykonaniem wycinaki jedno i wieloosiowej. W wielu miejscach rozpoczęto prace przygotowujące do Świąt Wielkanocnych. Organizatorzy myśląc o wykonaniu palm wielkanocnych do części praktycznej włączyli bibułkarstwo – wykonanie tradycyjnych kwiatów bibułowych. Tutaj radą i doświadczeniem służyła Pani Bernadetta Błoniarz. Zainteresowanie było duże, i jak stwierdzili sami uczestnicy, każdy spróbował czegoś nowego a wyszedł bogatszy o wiedzę i nabyte doświadczenia. Podkreślali również, że bazując na warsztatach mogą proponować urozmaicone zajęcia dla swoich wychowanków w placówkach, w których pracują.

warsztaty

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz