Pośmiertna wystawa prac Stanisława Tkaczenki

W wiśnickim ratuszu w Galerii Fakt przygotowana została wystawa prac autorstwa Stanisława Tkaczenki, której uroczyste otwarcie odbyło się we wtorek 20 grudnia 2011 roku o godzinie 18.00. Zapraszamy do ogladania wystawy.

(K.K.)

Tkaczenko

Stanisław Tkaczenko urodził się 23 maja 1945 w Kijowie. W latach 1969-73 uczęszczał do Liceum Plastycznego na bazie Kijowskiej ASP, gdzie zdobył tytuł artysty plastyka. W 1972 rok zdał maturę w Szkole Robotniczej. Przez kilka lat pobierał nauki malarstwa i rysunku od wybitnego malarza Abrama Z. Bykowa. W 1993 roku przyjechał do Polski i od 2006 roku był opiekunem-terapeutą w Środowiskowym Domu Samopomocy w Muchówce.
Swoją twórczą działalność artystyczną rozpoczął w 1982 roku, malując w większości pejzaże i kwiaty. Jego dzieła można było dotychczas podziwiać na indywidualnych wystawach w Kijowie, Bochni, Nowym Wiśniczu, Krakowie i Limanowej oraz na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 1996 roku jego prace zdobyły I miejsce na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Kraków świadectwo historii”. Swoje obrazy ofiarowywał na rzecz odbudowy zabytków Krakowa oraz jako wsparcie dla Powiatowego Szpitala i Hospicjum w Bochni. Otrzymał podziękowanie od Ojca Świętego Jana Pawła II za prezent w postaci obrazów przedstawiających zamek wiśnicki oraz kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, instytucjach oraz placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą. Był autorem wielu myśli i sentencji życiowych. Zmarł 8 lutego 2011 roku.


Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz