Małopolskie Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej

10 a następnie 20 listopada 2011 roku w sali widowiskowej MOK zostało zrealizowane przedsięwzięcie kulturalne o walorach artystyczno-edukacyjnych pn. Małopolskie Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej „Żołnierskie Mormorando”. I chociaż w nazwie tegoż festiwalu nie pojawia się słowo „patriotyzm” to z istoty tematu całość przedsięwzięcia podporządkowana jest wartościom nadrzędnym – miłości do ojczyzny i ojcowizny, oddawania hołdu wszystkim, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność i suwerenność Polski.
Ideą tego przedsięwzięcia jest „wskrzeszanie” niezwykle bogatych dziejów polskiego żołnierza i patrioty. Retrospekcje pełnią formę swoistego reportażu, skłaniają do refleksji, a pieśń staje się nośnikiem przekazu artystycznego i emocjonalnego. Toteż festiwalowe pieśni nasycone są nadzieją i heroizmem, żalem i radością, buntem i miłością. Utwory w swojej treści stają się esencją czasów i wydarzeń, są inspiracją do zagłębiania się w genezę chwili ich narodzin.
IX edycja „Żołnierskiego Mormoranda” po raz kolejny udowodniła, że pieśń może stawać się i staje się łącznikiem między tradycją a teraźniejszością przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

mormorando

W grupie wiekowej 11 – 13 lat:
–    dwa równorzędne I miejsca: Wioletta Smajdor z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz Dorota Skoczyńska z CKiW Proszowice;
–    II miejsce: Liliana Janowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach;
–    III miejsce: Emilia Błasińsa z Zespołu Placówek Oświatowych w Trzcianie;
–    cztery równorzędne wyróżnienia: Klaudia Kunz z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu,  Julia Gargul ze Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym, Weronika Maź z ZS w Starym Wiśniczu oraz Katarzyna Stępień z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach.

W grupie wiekowej 14 – 17 lat:
–    I miejsce: Dominik Janiszewski z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu,
–    II miejsce: Ewa Wiśniowska z akompaniatorem Łukaszem Kijak z ZS Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku,
–    dwa równorzędne III miejsca: Natalia Drużkowska z ZS Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku i Jarosław Baziaka z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu,
–    cztery równorzędne wyróżnienia: Joanna Cyran z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach, Joanna Kubackiej z Publicznego Gimnazjum w Kamionnej, Aleksandra Fischer z MDK w Bochni oraz Renata Janioł z ZS w Królówce.

W grupie wiekowej powyżej 18 lat:
–     I miejsce: Aleksandra Mucha z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu,
–    II miejsce: Aleksandra Błasińska  z Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Bochni.

W kategorii zespołów:
–    I miejsce: Zespół „Be Right Back” z MOK w Nowym Wiśniczu,
–    dwa równorzędne II miejsca: Joanna Żołna i Katarzyna Bielewicz z Nowego Wiśnicza oraz Zespoł „Ferajna” z ZS Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku;
–    III miejsce: Chóru „Królewskie Słowiki” z ZS w Królówce.

Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Nowego Wiśnicza, sponsorów oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Nad IX edycją Małopolskich Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej „Żołnierskie Mormorando”: honorowy patronat objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Marek Sowa oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza, Pan Stanisław Gaworczyk.

Organizatorzy przedsięwzięcia dziękują wszystkim osobom, które wspierając działalność Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu przyczyniły się do realizacji Małopolskich Retrospekcje Piosenki Żołnierskiej.

(L.M.)

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz