Ginące rzemiosło ludowe i umiejętności

W działalności Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Wiśniczu dużą rolę przywiązujemy do odszukiwania przejawów działań kulturowych minionych czasów. Jednych z takich elementów są ginące zawody, rzemiosło ludowe i umiejętności. Inspiracją do bieżącej edycji warsztatów zorganizowanych dla nauczycieli i instruktorów było powroźnictwo.
Działający w Nowym Wiśniczu na ulicy Juliusza Słowackiego warsztat powroźniczy pana Kosturkiewicza, dostarczał produktów nie tylko dla gospodarzy najbliższej okolicy. Dzięki pracy całej rodziny gromadzili środki na utrzymanie. Pracowali od najmłodszych lat. Do tego rzemiosła przysposobiona była również pani Cecylia Załupska – córka. Mimo, że profesji zaprzestała dwadzieścia pięć lat temu, nigdy zdobytych umiejętności nie zapomniała. Posiadając do dziś podstawowe narzędzia chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem uczestnicząc w pokazie powstawania powrozów dla uczestniczących w warsztatach.
Powroźnictwo, plecionkarstwo i bibułkarstwo były również tematem wykładu zatytułowanego „Ginące rzemiosło ludowe i umiejętności”. W drugiej części warsztatów uczestnicy wykonywali przy użyciu sznurka plecione koszyki, biżuterię, kwiaty. Pojawił się również temat na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, były nim sznurkowe anioły i tradycyjne pająki. Niezbędnej wiedzy i instrukcji dostarczały kursantom Bernadetta Błoniarz i Agata Dejnak. W bieżącej edycji zainteresowanie było tak duże, że zajęcia prowadziliśmy od 15 do 17 listopada 2011 roku.
Wielką radością organizatorów napawa fakt, że uczestnicy zajęć przekazują zdobytą wiedzę swoim wychowankom.

(B.B.)

warsztaty

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz