Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie na konkursie w Marcinkowicach

24 i 25 września 2011 roku w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach odbył się już po raz trzeci Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja i promocja dorobku KGW, jako jednej z najstarszych organizacji wiejskich, która wywarła znaczący wpływ na rozwój teatru ludowego, rękodzieła artystycznego, ochronę lokalnego folkloru oraz przechowanie receptur tradycyjnych potraw.
Do Marcinkowic zjechały najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa. W tym roku zaprezentowało się trzynaście kół z powiatów: limanowskiego, olkuskiego, brzeskiego, gorlickiego, nowosądeckiego, wielickiego, myślenickiego, bocheńskiego i nowotarskiego. Poszczególne koła prezentowały swój dorobek w kilku kategoriach konkursowych: scence obyczajowej, pieśni ludowej, tradycyjnych potrawach regionalnych oraz rękodziele ludowym wykonując pająki.
Komisja oceniająca występy poszczególnych kół zwróciła uwagę na wysoki poziom merytoryczny i artystyczny prezentacji konkursowych oraz wyraziła duże uznanie dla wszystkich kół gospodyń wiejskich za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie wyśmienitych wyrobów kulinarnych.
Powiat bocheński reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Olchawy. Panie przygotowały scenkę obyczajową pt. „Wieczór przy przędzeniu nici” wraz z przyśpiewkami.
Do degustacji gospodynie przygotowały „jadło na juzyne” z pajdą chleba oraz tradycyjną nalewkę. W konkurencji plastyki obrzędowej wykonano pająka ze słomy i bibuły.
To wszystko zostało docenione przez jurorów i Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie zajęło II miejsce.

Wieczór przy przędzeniu nici

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz