Wróciłem

Wspominając dzień 26 lipca 1944 roku, kiedy to przeprowadzona została akcja bojowa na niemieckie więzienie w Wiśniczu, zachęcamy do przeczytania książki „Wróciłem” autorstwa Juliana Wieciecha.

Wróciłem

Tytuł ksiązki związany jest z obietnicą powrotu, jaką Julian Wieciech złożył swoje matce. Książka ta, to opowieść o chłopcu, który podczas okupacji hitlerowskiej zostaje żołnierzem Armii Krajowej.
Jedną z akcji, w której brał udział i którą opisuje w książce było uwolnienie więźniów politycznych z więzienia w Wiśniczu, w nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku: „Było to dla mnie ogromne przeżycie. 17 lat, noc, świadomość powagi chwili i strach, strach nie przed wrogiem, lecz przed tym, żeby czegoś nie zawalić, nie skompromitować świeżo upieczonego podchorążego. Pod pozorem ćwiczeń zarządzono zbiórkę w lesie na Bukowcu(…)”. W dniu 29 października 1944 roku w wyniku pacyfikacji Lipnicy przez Gestapo, do niewoli dostało się siedmiu uczestników akcji z 26 lipca. Spośród nich, wyzwolony przez wojska brytyjskie ocalał tylko Julian Wieciech
Opowieść, to opis kolejnych wydarzeń, w których brał udział autor, począwszy od aresztowania, poprzez wojnę, ewakuację, transport śmierci, wyzwolenie, aż do powrotu do kraju.
Książka ma 155 stron, zawiera ponad 20 fotografii, m.in. kartki pocztowej wysłanej przez autora do matki z obozu Gross Rozen, świadectwa ukończenia tajnego nauczania, czy  przemarszu kombatantów w 55. rocznicę aresztowań. Zamieszono także słowniczek wyrazów ludowych i obozowych używanych w książce.
Godna polecenia i ciekawa lektura nie tylko dla miłośników historii.
 
Więcej na temat historii Juliana Wieciecha oraz akcji „Wiśnicz” można przeczytać na stronie internetowej www.wrocilem.republika.pl/uslugi.html.

Wróciłem

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz