Ks. Józef Strugała – człowiek przejrzysty Bogiem

Pogoda na zewnątrz nie nastraja ani do wakacyjnych pieszych wędrówek ani tym bardziej do szaleństw nad wodą, dlatego proponujemy Wam popołudnie z książką. Zachęcamy do przeczytania publikacji „Ks. Józef  Strugała – człowiek przejrzysty Bogiem”.

Ks. Józef  Strugała - człowiek przejrzysty Bogiem

Książka poświęcona pamięci ks. Józefa Strugały, patrona fundacji Amicus Pauperum, została wydana w 2009 roku w Nowym Wiśniczu.
Publikacja przybliża najważniejsze miejscowości, które związane były z dzieciństwem, pierwszymi latami kapłaństwa i w końcu kolejnymi parafiami posługi ks. Prałata. Pierwszą z opisanych miejscowości są Ryglice – miejsce narodzin, młodzieńczych lat, szkoły podstawowej i wreszcie pierwszej mszy prymicyjnej. Kolejną z opisanych miejscowości jest Biecz – pierwsza parafia, w której pracował ks. Józef. Następne parafie wikarego Strugały to Mielec oraz Nowy Sącz, do którego często wracał na zaproszenie przyjaciół. Ostatnim opisanym miejscem jest Nowy Wiśnicz, gdzie ks. Józef przez 21 lat pełnił funkcję proboszcza od 1986 roku.

Ks. Józef  Strugała - człowiek przejrzysty Bogiem

Książka jest też zbiorem fotografii przedstawiających ks. Prałata w różnych momentach życia. Zamieszczono w niej zdjęcia z rodzinnego albumu, z dnia prymicji, a także z czasów pełnienia posługi kapłańskiej w Bieczu i Nowym Sączu. Największy zbiór stanowią jednak fotografie z parafii w Nowym Wiśniczu. Przeglądając kolejne strony możemy wspominać święta, które miały miejsce w parafii, spotkania ks. Prałata z młodzieżą oraz uroczystości, podczas których otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia, m.in. tytułu Honorowego Obywatela Miasta, który Rada Miejska Nowego Wiśnicza nadała mu w 2001 roku.
W albumie uchwycona została także myśl konserwatorska ks. Prałata i ogrom pracy jaki wykonał dla wiśnickiej parafii i kompleksu zabytkowego kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP.

Ks. Józef  Strugała - człowiek przejrzysty Bogiem

Nie zabrakło kazań ks. Józefa, które wygłaszał podczas Mszy Świętych. Czytając je, możemy wspominać jak piękne Słowo Boże głosił do parafian.

Wszystkich którzy lubią czytać zachęcamy do przeczytania tej publikacji i poznania bliższej historii, jednej z osób związanych z Nowym Wiśniczem. Na pewno warto zagłębić się w życiorys tak ważnej dla całej społeczności wiśnickiej osobistości.
 

Ks. Józef  Strugała - człowiek przejrzysty Bogiem


Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz