30 lat funkcjonowania Muzeum Pamiątek po Janie Matejce

Rok 2011 to rok jubileuszu 30-lecia funkcjonowania Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”. Muzeum powstało z inicjatywy Marii Serafińskiej-Domańskiej i Stanisława Domańskiego, którzy podjęli decyzję o jego utworzeniu oraz odrestaurowali drewniany dworek, do którego przyjeżdżał artysta.  Dzięki niezwykłej trosce o pamiątki związane z postacią Matejki, jego rodziną i życiem na Ziemi Wiśnickiej kolejne pokolenia Wiśnicza i turyści mogą zdobywać wiedzę oraz przypominać sobie znaczenie twórczości Mistrza Jana dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileusz

Uroczystości jubileuszowe w Wiśniczu odbyły się w miesiącu maju, kiedy to w zamku gościliśmy haftowaną reprodukcję obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Na zakończenie obchodów jubileuszu, kustosz „Koryznówki” Maria Serafińska – Domańska opowiedziała o 30 latach funkcjonowania muzeum.

W „Koryznówce” na turystów czekają 3 pomieszczenia o łącznej powierzchni 50 m2, wypełnione pamiątkami po wybitnym malarzu i rodzinie Serafińskich. Przez 30 lat muzeum odwiedziło około 150 tyś osób. Rocznie do „Koryznówki” przybywa 5 – 6 tyś zwiedzających.

W 2000 roku muzeum obchodziło jubileusz 20-lecia, podczas którego w piwnicach wiśnickiego ratusza zorganizowano wystawę fotograficzną o zbiorach i historii remontu dworku. W 2003 roku w 165 rocznicę urodzin i 110 rocznicę śmierci Jana Matejki w ratuszu odbyło się spotkanie, którego tematem była historia obrazu „Śmierć Urszulki Kochanowskiej”. Podczas uroczystości Agnieszka Grabowska absolwentka Akademii Muzycznej zaśpiewała trzy treny Jana Kochanowskiego. W 2006 roku na 25-lecie, w ratuszu odbyło się spotkanie, podczas którego wygłoszono 2 referaty. Pierwszy zatytułowany był: „Stanisława Serafińska i jej pamiętniki”. Drugi, wygłoszony przez prof. Marka Rezlera nosił tytuł „Rejtan – upadek Polski”.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” wypożyczało eksponaty i brało udział w organizacji 8 wystaw. Na wystawę karykatur prezentowaną w Tarnowie i Warszawie muzeum udostępniło karykatury malowane przez Matejkę. Za namową Marii Serafińskiej – Domańskiej, Szymon Kobyliński napisał wstęp do katalogu tej wystawy. W 2008 roku Muzeum Stanisława Fischera z Bochni wypożyczyło z „Koryznówki” kilka eksponatów na wystawę „Matejko i Bochnia”.

O Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” zostały napisane dwie prace magisterskie. Pierwsza ukazywała Muzeum Pamiątek po Janie Matejce na tle dwóch innych muzeów biograficznych, w drugiej znalazł się to spis bibliograficzny pozycji książkowych znajdujących się w biblioteczce „Koryznówki”. Maria Serafińska–Domańska wygłosiła około 15 odczytów, głównie w Domu Matejki. Pani Maria opowiedziała również o związkach Matejki z kresami, w Muzeum Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie.

Kustosz Muzeum „Koryznówka” wraz z pracownikami muzeum od 10 lat organizują Turniej Matejkowski. Jest to konkurs wiedzy o Matejce dla uczniów drugich klasy gimnazjum. Przez lata prowadzony był w formie turnieju, lecz w 2011 roku z okazji jubileuszu 30-lecia „Korynówki” przyjął formę prezentacji zatytułowanych „Moje spotkanie z Matejką”. Dla uczniów, którzy wygrali konkurs co roku organizowane były wycieczki. Zwycięzcy odwiedzili: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Ignacego Łukaszewicza w Bóbrce, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Lucjana Rydla „Rydlówka” w Krakowie – Bronowiczach Małych, Muzeum Narodowe w Warszawie. W ubiegłym roku laureaci konkursu wyjechali na dwudniową wycieczkę do Waplewa Wielkiego, do muzeum poświeconego Janowi Matejce. Podczas wycieczki odwiedzili również zamek Golub-Dobrzyń oraz Pola Grunwaldu. Zwycięzcy X edycji turnieju zwiedzili krakowską operę i obejrzeli spektakl „Kopciuszek”.

W Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”, kilkakrotnie organizowane były spotkania bibliofilskie. Muzeum przez kilka lat współpracowało ściśle z PLSP im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, prowadząc zajęcia z uczniami, prezentując im zgromadzone w „Koryznówce” eksponaty. W 2007 roku podczas obchodów Dni Dziedzictwa Kulturowego, „Koryznówka” została włączona na listę obiektów objętych tym programem.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” może się również poszczycić dwoma publikacjami wydanymi staraniem pani Marii Serafińskiej–Domańskiej. Pierwsza pochodzi z 1990 roku i nosi tytuł „Nowy Wiśnicz w pobliżu zamku Kmitów i Lubomirskich”. Jej autorem jest pani Maria. Druga książka opracowana przy udziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie nosi tytuł „Koryznówka”. Jest to album fotograficzny prezentujący obrazy, rysunki i karykatury autorstwa Jana Matejki oraz fotografie rodziny Serafińskich.

W „Koryznówce” gościły również ekipy telewizyjne które przygotowywały materiały filmowe o Ziemi Wiśnickiej.

Wszyscy, którzy odwiedzają Muzeum Pamiątek po Janie Matejce pozostawiają po sobie ślad wpisując się do księgi pamiątkowej. Jest to ważna pamiątka będąca źródłem radości, satysfakcji i nagrody za pracę i opiekę nad „Koryznówką”.

W roku jubileuszu „Koryznówki” Pani Marii i Panu Stanisławowi dziękujemy za:

  1. Podjęcie decyzji o utworzeniu w Wiśniczu Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.
  2. Remont zabytkowego dworku z zachowaniem historycznej substancji.
  3. Niezwykłą troskliwość o historyczne pamiątki związane z Matejką, jego rodziną i ich obecnością na Ziemi Wiśnickiej.
  4. Przypominanie znaczenia twórczości Mistrza Jana dla odzyskania przez Polskę niepodległości i naukę o Jego niezwykłej osobowości przekazywaną kolejnym pokoleniom.
  5. Społeczną pracę, która doprowadziła do poznania nie tylko okupacyjnych losów największych obrazów Matejki.
  6. Troskę o wzgórze zamkowe, wspieranie idei odbudowy kościoła klasztornego, dokumentowanie historii Wiśnicza i jego okolic.
  7. Patriotyczne działanie w celu przypominania Polakom postawy rotmistrza Witolda Pileckiego.
  8. Patriotyczne rozśpiewanie wielu nie tylko młodych wiśniczan.
  9. Wieloletnie redagowanie lokalnego czasopisma Wiadomości Wiśnickie.
  10. Trudne mieszkanie na zapleczu historycznych pokoi Jana Matejki.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz