Smaki Łączą Regiony – Festiwal Smaków

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” w dniach 17 – 19 czerwca 2011 realizowała krajowy projekt współpracy wraz z pięcioma innymi lokalnymi grupami działania tj. Echo Puszczy Bolimowskiej, Ziemia Chełmońskiego – Wielkopolska; Puszcza Białowieska – Podlasie; Światowid – Wielkopolska, Gościniec 4 Żywiołów, Dolina Raby – Małopolska. Celem ogólnym projektu współpracy jest zachowanie i waloryzacja dziedzictwa kulturowego. Celem szczegółowym jest kultywowanie tradycji kulinarnych poprzez prezentację  potraw regionalnych z obszaru działania LGD biorących udział w projekcie.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 17 czerwca w zamku w Wiśniczu, gdzie powstała pierwsza polska książka kucharska Compendium Ferculorum – albo zebranie potraw. Po wizycie w wiśnickim zamku uczestniczy udali się na kolację do ratusza gdzie poznali się wzajemnie, przedstawili swoje reprezentacje oraz uzgodniono szczegóły przebieg kolejnych dni. W sobotę, w Chrostowej, na terenie Zespołu Szkół w Dąbrowicy odbyła się „Biesiada Regionalna”. Od godzin porannych w pracowniach gastronomicznych przystąpiono do wielkiego gotowania potraw, które potem były prezentowane na biesiadzie jak również w niedzielę w Lanckoronie.

Podczas 3 dnia projektu uczestnicy zawitali w Lanckoronie. Tegoroczny Jarmark Świętojański zdominował pierwszy Festiwal Smaków „Smaki Łączą Regiony”, gdzie nasi uczestnicy wystawiali się na stoiskach. Niełatwe zadanie stanęło przed jury gdyż do degustacji przedstawiono ponad 40 potraw i produktów, w czterech kategoriach: smarowidło, zupa, drugie danie i deser. Jury w składzie: Olga Gałek, Zofia Oszacka (wójt Lanckorony), Elżbieta Tomczyk-Miczka (Małopolska Organizacja Turystyczna), Leszek Horwat – przewodniczący (redaktor naczelny portalu potrawy regionalne.pl), Paweł Szczęśniak (restauracja „Guliwer”), Jan Wacławski (wójt Stryszowa), Wacław Wądolny (wójt Mucharza), po ponad godzinnej debacie postanowili przyznać:
Smarowidło: I miejsce – smalec LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW z Grabia), II miejsce – zestaw smarowideł LGD „Ziemia Chełmońskiego”, wyróżnienie – zestaw smalców „Gościniec 4 Żywiołów”;
Zupa: I miejsce – chłodnik LGD „Ziemia Chełmońskiego”, II miejsce – Chrzanówka LGD „Gościniec 4 Żywiołów”, wyróżnienie – rosół z kluseczkami LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW z Olchawy);
Drugie danie: I miejsce – gęsina z kaszą LGD „Ziemia Chełmońskiego”, II miejsce – placek z rabarbarem LGD „Światowid”, wyróżnienie – kluski LGD „Puszcza Białowieska”
Deser: I miejsce – „Marcinek” LGD Puszcza Białowieska”, II miejsce – placek z rabarbarem LGD „Światowid”, wyróżnienie zestaw ciast dawnych LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW z Grabia).
Po konkursie odbył się koncert kapeli folkowej „Transkapela”, który porwał publiczność w świat folkloru. W Lanckoronie odbyło się również „Forum Smaków” – seminarium prezentujące działania podejmowane przez LGD dla wsparcia rozwoju produktu lokalnego. Projekt zakończy się wydaniem broszury z realizacji w ilości ok., 3000 w której zostanie zawarty dorobek kulinarny poszczególnych lokalnych grup działania.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udział i zaangażowanie. LGD „Dolina Raby” reprezentowały: Koło Gospodyń Wiejskich z Grabia, Koło Gospodyń Wiejskich z Olchawy, Strażaczki z OSP Łazany, Przedstawicielki Gminnej Rady KGW z Gdowa.
Liczymy na kontynuację tych działań w kierunku produktów i marki lokalnej w kolejnych projektach.

Więcej na temat spotkania można przeczytać na stronie internetowej Doliny Raby.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz