Idea, materia, przestrzeń – Ewa Janus

15 czerwca 2011 roku w sali plafonowej wiśnickiego zamku otwarta została wystawa prac absolwentów wiśnickiego plastyka „Idea, materia, przestrzeń”. Dziś przybliżymy sylwetkę jednej z autorek prezentowanych prac – Ewy Janus.


Urodziła się w 1964 roku w Łapanowie. W 1984 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu na kierunku „Konserwacja małych form architektonicznych – sztukatorstwo”. Rok później rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie a po ich ukończeniu rozpoczęła naukę na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyła w 1991 roku. Trzy lata później otrzymała roczne stypendium i odbyła staż w pracowni prof. Alfio Mongelli w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie.
Od 1991 roku jest pracownikiem naukowo – dydaktycznym na macierzystej uczelni.
Zajmuje się głównie małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W każdej ze swoich prac stara się, by złudna sugestia czasu, pojawiająca się wskutek zastosowań historycznej stylizacji modela, rekwizytów, detali, podtrzymywana przez tradycyjny warsztat, była jedynie wyznacznikiem poszukiwań tego co „pomiędzy”, z nadzieją, że przysłaniając odkrywa to co najistotniejsze. Według artystki – sztuka nie ma „punktu zerowego” ma tylko nieskończenie wiele oglądów.

Więcej prac artystki zobaczyć można w wiśnickim zamku. Wystawa czynna będzie do 15 września 2011 roku w godzinach otwarcia zamku.


Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz