Wiśnicka kuźnia talentów

Na początku 2011 roku na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu ruszyła realizacja projektu „ Wiśnicka kuźnia talentów”. Był to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na sumę 47,325 zł. Tym razem założenia projektu kierowaliśmy do uczniów szkoły podstawowej klas IV – VI. Pracując z gimnazjalistami w zeszłym roku zauważyliśmy, że takie działania mają rację bytu i przynoszą uczniom i szkole wiele korzyści. Młodzież chętnie angażowała się w zajęcia pozalekcyjne a uczniowie klas szkoły podstawowej z zazdrością patrzyli na przebieg i efekt końcowy tegoż przedsięwzięcia.
Od stycznia rozpoczęliśmy drugą edycję projektu, celem którego było utworzenie czterech zajęć pozalekcyjnych dla grupy 50 uczniów. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli naszej szkoły oraz  instruktorów  fachowców z poszczególnych dziedzin zatrudnionych na czas realizacji zadań. I tak:
Zajęcia teatralne dla 15-osobowej grupy prowadziła Marta Olszowy – polonista, Joanna Grandys – aktorka, która przyjeżdżała do naszych uczniów z Krakowa, aby prowadzić warsztaty dykcji.
Zajęcia wokalno – instrumentalne dla grupy 30 uczniów prowadziła Katarzyna Adamczyk – nauczyciel muzyki i instruktor tańca.
Zajęcia plastyczne na które uczęszczało 15 uczniów  prowadziła Anna Waśko, nauczyciel plastyki, ponadto warsztaty plastyki obrzędowej prowadziła Bernadetta Błoniarz – etnograf oraz 5 godzin warsztatów w plenerze ze Sławomirem Nitendelem – nauczycielem Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. 
Zajęcia taneczne – za 10 osobową grupę odpowiedzialna była Paulina Czachor instruktorka tańca nowoczesnego, pracownik MOK w Nowym Wisniczu.

Uczniowie w trakcie realizacji projektu aż trzykrotnie wyjeżdżali na całodniowe wycieczki do Krakowa. Na początku stycznia zaplanowany został wyjazd do kina na film „Opowieści z Narnii” oraz wizyta w Muzeum Narodowym w Krakowie, oddział Sukiennice. Uczniowie oglądnęli wystawę „XIX wieczne malarstwo polskie” oraz wzięli udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez pracowników muzeum. Warsztaty nosiły tytuł „Komu bije dzwon?” Po raz drugi wyjechaliśmy do Krakowa w kwietniu. Tym razem były to wizyty w krakowskich teatrach. Najpierw udaliśmy się do Teatru Bagatela na spektakl „Tajemniczy ogród”, później nasze kroki skierowaliśmy do teatru Groteska na warsztaty teatralne prowadzone dla naszych uczniów przez aktorów. Trzeci wyjazd miał miejsce 18 maja. Tym razem zwiedzaliśmy Zamek Królewski na Wawelu – komnaty królewskie, Katedrę Wawelską, Groby Królewskie i Dzwon Zygmunta. Wszystko po to, aby nasi uczniowie w trakcie trwania realizacji projektu skorzystali jak najwięcej, poszerzyli swoje horyzonty. Chcieliśmy stworzyć szansę obcowania z kulturą wysoką z teatrem, kinem muzeum. Aranżowaliśmy spotkania z interesującymi ludźmi, aktorami, przewodnikami, którzy ciekawie wprowadzali nas w krainę  sztuki, plastyki, teatru, kina.
Z wyznaczonej puli pieniędzy zostały zakupione sprzęty: rzutnik multimedialny i ekran, mikroporty, zbiór książek i płyt, materiały plastyczne, stroje dla grupy teatralnej, w których prezentowali się nasi uczniowie podczas uroczystości podsumowania projektu i stroje reprezentacyjne dla zespołu wokalno – instrumentalnego i grupy tanecznej.   
W tym samym czasie, w szkole, toczyły się swoim ustalonym rytmem zajęcia. Grupa taneczna pod okiem Pauliny Czachor układała choreografię do przedstawienia „Królewna Śnieżka”. Grupa teatralna brała udział w warsztatach dykcji prowadzonych przez Joannę Grandys, która uczyła jak poprawnie recytować na scenie, radziła jak pokonać stres i tremę. Marta Olszowy i Urszula Put na zajęciach teatralnych opracowały scenariusz przedstawienia, które 18 czerwca zostało zaprezentowane przed licznie zgromadzoną publicznością, a 20 czerwca po raz kolejny przed dziećmi z przedszkola ze Starego i Nowego Wiśnicza. Grupa wokalno-instrumentalna śpiewała i grała na instrumentach pod okiem Katarzyny Adamczyk, która wprowadzała ich w świat muzyki. To oni ubogacili śpiewem spektakl. Grupa plastyczna pod kierunkiem Anny Waśko poznawała różne techniki plastyczne. W maju i czerwcu wzięli udział w plenerze „Wiśnicz w oczach dziecka”. Po krótkim instruktażu profesora z Liceum Plastycznego uczniowie malowali na blejtramach swoje pierwsze obrazy. Następnie udali się na wystawę do Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu zobaczyć, jak robią to ci bardziej doświadczeni. W trakcie trwania zajęć dwukrotnie gościli w Izbie Regionalnej, gdzie Bernadetta Błoniarz opowiadała o zwyczajach bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
Przez 6 miesięcy nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach pozalekcyjnych. Ochoczo wracali do szkoły popołudniami. 18 czerwca przed zgromadzoną publicznością i przybyłymi na tę uroczystą chwilę zaproszonymi gośćmi uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy – spektakl pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, w którym wspólnie na jednej scenie połączyły się grupy taneczna, wokalno–instrumentalna, teatralna i plastyczna.  Widzowie przenieśli się do zamku złej królowej, byli świadkami jej tańca z czarownicami. Najbardziej jednak widzom zarówno tym dorosłym jak i najmłodszym podobały się krasnale, kichający Apsik, wiecznie ziewający Śpioszek, nadąsany Gburek, ślicznie śpiewający Mędrek i rozśmieszający wszystkich swym zachowaniem Gapcio, a i Królewna Śnieżka zachwyciła swą urodą i pięknym śpiewem. Na zakończenie przedstawienia widzowie nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami a przybyli goście podziękowali za występ miłym i budującym słowem.     

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz