Dzień niemiecki w wiśnickim gimnazjum

17. czerwca 2011 roku w wiśnickim gimnazjum zorganizowany został dzień niemiecki. Inspiracją do zorganizowani tego święta była obchodzona dokładnie w tym dniu 20-sta rocznica podpisania między Polską a Niemcami traktatu o współpracy, a także powstanie Fundacji Polsko–Niemiecka Współpraca Młodzieży, której celem jest merytorycznie i finansowe wspieranie działań prowadzących do spotkania młodych Polaków i Niemców. Wiśnickie gimnazjum jest beneficjentem PNWM od 2003 roku. Dzięki jej wsparciu możliwa jest wymiana szkolna i wspólne realizowanie projektów pomiędzy szkołami partnerskimi z Eschenbach i Nowego Wiśnicza. Młodzi Wiśniczanie zostali zaproszeni na obchody 20-lecia fundacji do Berlina.
Dzień niemiecki miał także inny cel: rozpropagowanie wiedzy o kraju sąsiada, zachęcenie  uczniów gimnazjum do zapoznania się  z najważniejszymi postaciami z dziedziny kultury i historii. Uczniowie klas trzecich mieli za zadanie rozpoznać znane postaci, które były ucharakteryzowane tak jak były portretowane przed laty. Ponadto rozpoznawali znane niemieckie obiekty i musieli odpowiedzieć na pytania z nimi związane. Uczniowie klas pierwszych pracowali z mapami Polski i Niemiec, wśród wielu flag musieli rozpoznać flagę niemiecką, wykazać się podstawowymi informacjami o Niemczech. Do projektu zostały włączone zabawy i gry językowe. Wszystkie drużyny musiały poprawnie przeczytać tzw. łamańce językowe. Do zabawy i zgadywania włączyła się także młodzież nie biorąca bezpośrednio udziału w konkursie. Ważnym elementem kultury a także porozumiewania się jest muzyka, która także pojawiła się w naszym projekcie. Na scenie gimnazjum wystąpili wiśniccy: Nena, Clueso, Xavier Naidoo i Scorpions. Sztuki plastyczne wyszły poza mury szkoły. Uczniowie przygotowali grafitti (oczywiście na papierze) o dowolnej tematyce. Było to nawiązanie do sztuki na murze berlińskim. Nagrody dla zwycięskich drużyn, a także nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników zaangażowanych w przygotowanie konkursu ufundowała Polsko–Niemiecka Współpraca Młodzieży. Fundacja dofinansowała także zakup wszystkich materiałów potrzebnych do przygotowania dnia niemieckiego.
Dzień niemiecki przygotowali uczniowie biorący udział w tegorocznej wymianie pod opieką: Krystyny Wnęk – Majewskiej – nauczycielki plastyki, Krzysztofa Klimkowskiego – nauczyciela muzyki, Mirosława Dybicha – nauczyciela informatyki i Bożeny Głąb – nauczycielki języka niemieckiego.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz