Podsumowanie projektu ZOOM w wiśnickim gimnazjum

„ZOOM – nasza mała ojczyzna w obiektywie niemieckich uczniów” – pod takim hasłem spotkali się uczniowie wiśnickiego gimnazjum i Staatliche Wirtschaftsschule Eschenbach, by wspólnie pracować uczyć się i bawić.
Głównym założeniem projektu było fotografowanie ciekawych miejsc w Nowym Wiśniczu, Bochni, Lipnicy Murowanej, Starym Wiśniczu i Krakowie. Obraz jest językiem uniwersalnym, nie trzeba słów by pokazać piękno miejscowości, w której się mieszka. Jak słusznie zauważyła jedna z uczestniczek projektu, trzeba dopiero wizyty gości, by zwrócić uwagę na to, co jest piękne wokół nas. Dzięki olbrzymim możliwościom fotografii cyfrowej powstała niezliczona ilość zdjęć, z których niełatwo było wybrać 20 najciekawszych.

 

W piątkowy majowy wieczór, 13. maja spotkali się w sali gimnastycznej uczniowie, rodzice i nauczyciele prowadzący i wspierający projekt, by podsumować wspólne działania. Wszyscy podkreślali bardzo dobre relacje między młodymi ludźmi. Młodzi Niemcy byli zachwyceni Ziemią Wiśnicką i Krakowem. Bardzo podobał się im zwyczaj robienia palm wielkanocnych. W Lipnicy Murowanej wzięli udział w warsztatach palmirskich, a zrobione przez siebie palmy zabrali do domów. W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu poznali stare sprzęty w gospodarstwie domowym i z zapałem pracowali przy żarnach. Podziwiali dostojny zamek Kmitów i Lubomirskich i niewielki dom – muzeum pamiątek po wielkim Janie Matejce.
Uczniowie z Eschenbach byli zaskoczeni ogromną serdecznością i otwartością polskich rodzin. Dzięki polskim rodzicom mogli zobaczyć piękno Małopolski, kiedy w niedzielę, 8. maja spędzali czas w rodzinach. Ale wspólna praca to nie tylko fotografowanie. Uczniowie polscy ćwiczyli w praktyce to, czego uczą się na lekcjach, a ich niemieccy koledzy poznali podstawowe zwroty w języku polskim. Wspólne gry i zabawy językowe, wspólne śpiewanie urozmaiciły tygodniowy pobyt uczniów z Eschenbach w Nowym Wiśniczu.
Projekt prowadziły: ze strony niemieckiej – pani Margareta Reim, ze strony polskiej – pani Bożena Głąb.
Nauczyciele pracujący przy projekcie to w tym roku: ze strony niemieckiej – Alexandrina Pirkl, ze strony polskiej – Mirosław Dybich i Krzysztof Klimkowski
Od dziesięciu lat projekty nasze wspiera Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Jednak bez pomocy wiśnickich i bocheńskich ludzi dobrej woli pełna realizacja projektu nie byłaby możliwa.
W tym roku wsparli nas finansowo:
    Firma IGLOO pana Władysława Włodarczyka,
    ERGO HESTIA, pan Jacek Tyrka,
    firma ELMAK pani Elżbiety Tworzydło,
    POLIGRAFIA REKLAMA pana Henryka Fielka
    FHU Rafko pan Rafał Kuc.
„Dziennik Polski” objął patronat medialny nad naszym przedsięwzięciem.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy każdorazowo wspierają nasze działania mające na celu zbliżenie młodych ludzi w Europie i stwarzanie im różnorodnych szans edukacyjnych.

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz