Jajko w zwyczajach i obrzędach wiosennych

W Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu w dniu 15 marca 2011 roku odbyły się warsztaty dla nauczycieli i instruktorów zatytułowane „Jajko w zwyczajach i obrzędach wiosennych”. Zainteresowanie tą formą dokształcania było tak duże, że organizatorzy zajęcia powtarzać będą jeszcze w dwóch terminach 16 i 17 marca 2011 roku. Uczestnikom szkolenia przybliżona została przez panią Bernadettę Błoniarz symbolika jajka, zwyczaje i wierzenia z nim związane. W prezentacji multimedialnej pokazane zostały techniki dekoracji jajek, sposoby i materiały wykorzystywane do ich barwienia.
Najwięcej radości dały własnoręcznie wykonywane prace: pisanki w technice wytrawiania, kwiaty bibułowe i świece w skorupkach jajek. Technika wytrawiania w kulturze tradycyjnej była dobrze znana. Na zabarwione jajko nanoszono wzór woskiem, wkładano najczęściej do kwasu z kiszonej kapusty, serwatki a dziś najczęściej do octu. Zadaniem kwasu było wytrawienie ze skorupki koloru w miejscach, w których nie była pokryta woskiem. Efekt pracy mogliśmy podziwiać po przetarciu wytrawionych płaszczyzn.
Do świąt wielkanocnych przygotowujemy się znacznie wcześniej. Już niedługo w domach wykonywać będziemy wielkanocne palmy i kwiaty, służące do ich dekoracji i upiększania. Na warsztatach przybliżyliśmy cztery rodzaje bibułkowych kwiatów a wśród nich anturium, calie, maki i bławatki. Na świątecznym stole ważną rolę pełnią świece. Na warsztatach panie miały sposobność wykonać świece w skorupach jaj, które dekorowano malując i oklejając pod bacznym okiem instruktora pani Agaty Dejnak.
Życzymy radości i satysfakcji w przekazywaniu nabytej wiedzy i umiejętności swoim uczniom i wychowankom.


Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz