Wiśnickie Specjały

Wcześniej zamieszczane informacje o konkursie kulinarnym organizowanym przez Burmistrza Nowego Wiśnicza i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu informowały, że w bieżącej edycji w przygotowanych do konkursu potrawach królować będzie kasza. 19 lutego 2011 r. w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu do konkursu przystąpiły Panie: Kazimiera Maliszczak, Paulina Mus, Wójcik Halina, Zofia Dziedzic, Jolanta Stachoń, Grażyna Sowińska, Helena Kapcia, Renata Skotnicka, Beata Majcher, Krystyna Wójcik, Maria Wojewoda, Zuzanna Duch, Maria Bukowska, Ewelina Palej i Grażyna Palej.
Piętnaście gospodyń przygotowało dania, które były bardzo popularne w naszym regionie jednak niektóre z nich dziś ulegają zapomnieniu. Znalazły się wśród nich: zacierka z kaszą jaglaną na mleku, pierogi z kaszą jęczmienną, kasza z kapustą i grochem, kasza z boczkiem i cebulą, racuchy z kaszy manny, kasza jęczmienna ze śliwkami, racuchy kaszane i wiele innych bardzo ciekawych i smacznych potraw.
Oceniało je jury konkursowe, w którym pracowały panie: Grażyna Poloczek – kierownik Działu Zarządzania Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Grażyna Filip główny specjalista MODR w Karniowicach – Biuro Powiatowe w Bochni i Anna Kwaśniewska absolwentka towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współwłaścicielka restauracji „Ułan” w Lipnicy Murowanej. Ocena nie należała do łatwych. Przygotowane przez gospodynie potrawy były smaczne, pięknie podane i tradycjami nawiązywały do posiłków przygotowywanych nie tylko w wiejskich chatach, ale i na stołach magnackich. Po długich obradach jury postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody dla Haliny Wójcik – za zacierkę z kaszą jaglaną na mleku – najbardziej tradycyjną potrawę regionu, Beaty Majcher – za kaszę przekładaną śliwkami zapiekaną ze śmietaną – szczególne walory smakowe i Pani Grażynie Palej za kaszankę w jelicie naturalnym i racuchy kaszane – różnorodność tradycyjnych potraw.
Wszystkim Paniom gratulujemy kunsztu kulinarnego i zaangażowania w przygotowanie tych smacznych specjałów, których posmakować mógł każdy, kto tego dnia przybył na konkurs. Publiczność również miała możliwość wyboru swojej potrawy. Nagrodę Publiczności otrzymała Pani Beata Majcher.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz