Jasełka w Zespole Szkół w Kobylu

W niedzielny wieczór 23 stycznia 2010 roku w hali sportowej Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu wystawione zostały Jasełka pt.: „Gdzie jest nasze Betlejem?”.  
Spotkanie jasełkowe w szkole w Kobylu to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Uroczystość ma niepowtarzalny klimat. Nie tylko pomaga przeżywać, ale też w głęboki i niecodzienny sposób odkryć cud Narodzin Jezusa. Przedstawienie integruje szkolną i miejscową społeczność oraz pozwala odkrywać aktorskie talenty.
W przygotowaniach do Jasełek uczestniczą uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale również rodzice, którzy włączają się nie tylko w przygotowanie scenografii czy pomoc techniczną, ale również występują jako wspaniali aktorzy. Dlatego obecni na spektaklu są nie tylko uczniowie, ale również całe rodziny, mieszkańcy Kobyla i Chronowa oraz absolwenci szkoły i sympatycy szkoły.
 

W tym roku Jasełka były inne, można rzecz nietradycyjne. Sala zamieniona została na ten wieczór w wyjątkowe miejsce. Niebo było pełne gwiazd, był rajski ogród, szałas pasterski, dom współczesnej rodziny, kolędnicy, gospoda, a w centrum szopka, w której narodził się Jezus.
Przedstawienie rozpoczęła scena w raju, kiedy to pierwsi ludzie utracili szczęście. Podziwialiśmy piękny i czytelny taniec przedstawiający walkę dobra ze złem. Następnie przenieśliśmy się do Nazaretu gdzie Maryję odwiedziła jej sąsiadka Filomena, później pojawił się Anioł oznajmiając wielką tajemnicę zbawienia człowieka. Byliśmy również świadkami radosnej sceny gdzie gospodyni chciała dobrze zarobić otwierając „Gospodę pod Szczęśliwą Gwiazdą”. Przenieśliśmy się także do polskiej rodziny przeżywającej dzień Wigilii, a do której z wizytą zawitała grupa kolędników pod wodzą Żydka Starego Rabina. Jak w każdych prawdziwych jasełkach nie zabrakło zabawnych postaci pastuszków i ogłaszających im Narodziny Jezusa niepowtarzalnych u nas Aniołków. Dostojni Trzej Królowie także przybyli do stajenki, w której pełno było Diablątek i Anielątek. Ostatnia scena uwieńczona została fanfarami i odsłonięciem szopki, w której Święta Rodzina oczekiwała na wszystkich szukających miłości i spokoju serca.  Całość okraszona była licznymi kolędami i pastorałkami, które pięknie zaśpiewał zespół wspierany przez Edytę Rudek.
Na zakończenie wszyscy występujący wyjątkowo i wzruszająco zaśpiewali piosenkę „Gdzie jest Nasze Betlejem?” będącą przesłaniem tegorocznego spotkania.
A oto Ci, dzięki którym mogliśmy podziwiać tegoroczne Jasełka:
Rodzice:
Maryja – Janina Frankowicz
Józef i głos Boga – Tomasz Frankowicz
Adam – Piotr Kokoszka
Kolędnik i głos szatana – Wiesław Ćwik
Nauczyciele:
Ewa – Małgorzata Więckowska
Anioł – Monika Cholewa
Narrator – Anna Górka
Anioł – Agnieszka Wąsik
Gabriel – Małgorzata Matlęga
Chłopiec Izraelski – Renata Czesak
Pastuch – Aneta Policht
Żyd – Mariusz Tobiasz
Matka – Anna Osika
Kacper – Anna Wojas
Szef Aniołów i Diabełków – Edyta Rudek
Uczniowie:
Pastuszkowie: Mateusz Stec, Piotr Mrzygłód, Bartłomiej Pawełek, Piotr Śliwa, Nikodem Put,
Żołnierz – Paweł Kokoszka
Tańczący – Alek Zawicki i Sara Zawicka
Herod – Wojciech Wąs
Diabeł – Klaudia Duda
Anioł Kolędnik – Patrycja Kolarz
Turoń – Sławomir Truś
Niosący gwiazdę – Dominik Biernat
Dzieci – Aleksandra Tota, Aleksandra Tota, Krzysztof Kokoszka
Ojciec – Mateusz Zygmunt
Gospodyni – Joanna Porwisz
Filomena – Żaneta Golemiec
Śmierć – Mateusz Kaczmarczyk
Aniołowie z Raju- Iwona Żołna, Joanna Wojewoda
Melchior – Tomasz Dragan
Baltazar – Filip Radzięta
Aniołowie z szopki – Alicja Bant i Marta Florczak
Narrator – Dawid Cholewa
oraz Chór śpiewających Aniołków i Diabełków
Nad dźwiękiem i światłem czuwali: Mateusz Kargul, Mariusz Tota i Jakub Bukowiec  
 
Dziękując wszystkim za wsparcie, pomoc, podtrzymywanie na duchu i ciężką pracę uczniowie, rodzice i nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu życzą, aby wspominanie Jasełek było odpowiedzią na pytanie, co jest tak ważne i święte, a bez czego nasze życie stałoby się jałową bieganiną za atrapami szczęścia. Może kilka chwil spędzonych na wspólnej modlitwie, kolędowaniu i przeżywaniu jasełek pomoże nam odkryć prawdziwe piękno i przesłanie Bożego Narodzenia.
 
 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz