Europejski kodeks walki z rakiem

W poniedziałek 20 grudnia 2010 roku w Sali Konferencyjnej Szpitala Wojewódzkiego im św. Łukasza w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Celem konkursu było promowanie i popularyzowanie w środowiskach szkolnych i lokalnych zasad Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół z terenu powiatów: Tarnów, Brzesko, Bochnia, Dąbrowa Tarnowska oraz miasto Tarnów.

Z naszej gminy wzięły w nim udział: Szkoła Podstawowa w Muchówce oraz Szkołą Podstawowa i Gimnazjum w Kobylu. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Kobylu. Nagrodę – estaw fantomów do szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy – w ich imieniu odebrała pani dyrektor Małgorzata Więckowska.

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM
  1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
  2. Wystrzegaj się otyłości.
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
  5. Jeśli pijesz alkohol piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe ogranicz jego spożycie.
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
  7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
  8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Konkursu zorganizował Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przy współpracy Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Tarnowie.
 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz