Słów kilka z wyprawy do Warszawy

6 XII 2010 roku uczniowie Zespołu Szkuł im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu uczestniczyli w niezwykłej przygodzie na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wyjazd do stolicy i wszystkie związane z nim atrakcje był nagrodą główną konkursu „Obiady czwartkowe” zorganizowanego przez Zamek Królewski, a sponsorowanego przez PZU.
Uczniowie klasy II gimnazjum wprowadzani w arkana epoki Oświecenia na zajęciach koła historycznego, przygotowali konkursowy projekt pod kierunkiem pani Anny Waśko. Spośród około 2500 prac szanowne jury wyłoniło finałową piątkę, która zaproszona została na obiad u króla Stanisława Augusta.
 

 
W mroźny niedzielny poranek trzydziestu uczniów wraz ze swymi opiekunami wyruszyło do Warszawy. Następnego dnia rano w dniu św. Mikołaja, przybyłych na zamek powitał szambelan królewski. Przydzieliwszy identyfikatory kazał prowadzić gości na komnaty. Sal było wiele, a każda urzekała przepychem godnym króla.
Jako pierwszą odwiedziliśmy pracownię mistrza Baciarellego, gdzie poznaliśmy kolejne etapy rozbudowy zamku, sami zresztą aktywnie uczestniczyliśmy w tworzeniu projektu architektonicznego.
W Sali Canaletta spotkaliśmy samego mistrza, który pokazał nam Warszawę z przed 200 lat. Mistrz Bernardo Bellotto opowiedział o swoich wedutach i zdradził  tajemnicę – kamery obscury.
W pełnej symboliki Sali Audiencyjnej podziwialiśmy tron i wspaniałe dekoracje, zajrzeliśmy również  do królewskiej sypialni, garderoby i gabinetu .
Drzwi do Sali Tronowej otworzył przed nami Scipione Piattoli – sekretarz  z Bożej łaski i woli Narodu Króla Polski Stanisława Augusta. Uniżony sługa przypominał właśnie swemu dobroczyńcy osobiste zobowiązania króla przyrzeczone przed koronacją  (pacta conwenta).
Wyczerpani polityczną dysputą wkroczyliśmy na Salę Balową, gdzie przywitał nas menuet i  inne tańce dworskie.
Z przyjemnością wysłuchaliśmy koncertu w  wykonaniu zespołu Canoe Anticus pod kierunkiem Marcina Zalewskiego prof. Akademii Muzycznej w Warszawie, usłyszeliśmy brzmienie instrumentów  charakterystycznych  dla epoki baroku i klasycyzmu. Po chwili odprężenia przy dźwiękach muzyki przyszedł czas na kolejne spotkania z wielkimi ludźmi epoki Oświecenia.
Z Hugonem Kołłątajem omówiliśmy reformy KEN i historię orderu Orła Białego, którego własnoręcznie wykonany model zabraliśmy ze sobą.
Nie mogliśmy nie spotkać na zamku ulubieńca monarchy, autora znanych wszystkim bajek – Ignacego Krasickiego, który w towarzystwie La Fontainea prezentował co smaczniejsze utwory.
Skoro o smakołykach mowa, należy wspomnieć o punkcie kulminacyjnym – obiedzie w towarzystwie Jego Królewskiej Mości. W pięknie przystrojonej sali, przy dźwiękach muzyki i akompaniamencie kadetów ze Szkoły Rycerskiej rozkoszowaliśmy się obiadem i deserem.
Jednak wszystko co piękne kiedyś się kończy, przyszedł więc czas na suszone śliwki, był to jednoznaczny znak, że spotkanie czas skończyć…
Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i z nadzieją na kolejne spotkanie opuściliśmy Warszawę XVIII wieku.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz