Dar Biblioteki Jagiellońskiej dla wiśnickiej książnicy

Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu i podległych jej filii w Starym Wiśniczu i Królówce wzbogaciły się w tym roku o dodatkowe książki. Stało się to za sprawą odbywającego się w wiśnickim zamku spotkania Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka. Podczas tego spotkania dzięki burmistrzowi Nowego Wiśnicza Panu Stanisławowi Gaworczykowi nawiązana została współpraca pomiędzy MBP w Nowym Wiśniczu a Biblioteką Jagiellońską. Z posiadanych przez BJ zbioru dubletów Biblioteka nasza otrzymała 149 książek. Przekrój tematyczny jest bogaty, począwszy od psychologii, medycyny, historii, literatury dziecięcej, po literaturę piękną dla dorosłych. Książki te mogą umilić długie jesienne czy zimowe wieczory, dlatego też zapraszamy wszystkich po lekturę do naszej książnicy.

A oto krótka oferta wybranych książek:

Shrave Anita „Historia pewnego lata”
Aby odzyskać równowagę po tragicznej śmierci męża, Sydney Sklar decyduje się zostać korepetytorką ślicznej osiemnastolatki Julie Edwards. Wraz ze swoją podopieczną i jej rodzicami spędza lato w pełnym uroku, starym domu na wybrzeżu New Hampshire. Przyjeżdżają tam też dorośli synowie Edwardów, Ben i Jaff, obaj przystojni, wykształceni i inteligentni. Wydaje się, że Edwardowie są szczęśliwą, kochającą się rodziną z wyższej klasy średniej, ale pod pozorami wzajemnej serdeczności kryje się wiele gorzkich sekretów. Niespodziewanie dla siebie Sydney zostaje wplątana w dziwny, pełen napięcia trójkąt, przesycony dawną rywalizacją i zazdrością.

Beverley Jo  „Zakazana magia”
Po śmierci rodziców pozostawiona bez grosza przy duszy Meg Gillingham znalazła się w poważnych opałach. Ma pod opieką liczne rodzeństwo, z którym wkrótce może znaleźć się na bruku. Okrutny i lubieżny właściciel domu w zamian za dach nad głową oczekuje zapłaty w naturze. Rodzinę uratować może tylko cud. I cud się zdarza – za sprawą magicznego posążka, który jedynie dzięki Meg zyskuje moc spełniania życzeń. Na jej drodze pojawia się przystojny i bajecznie bogaty hrabia, proponując ubogiej dziewczynie małżeństwo i opiekę… Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za tak szczęśliwą odmianę losu?…

Ludlum Robert „Czwarta Rzesza”
Trzydzieści lat po zakończeniu II wojny światowej amerykański architekt Noel Holcroft otrzymuje szansę zadośćuczynienia za zbrodnie popełnione przez nazistów. Jego biologiczny ojciec, Henrach Clausen, był głównym strategiem finansowym faszystowskich Niemiec – człowiekiem, który umożliwił Hitlerowi dojście do władzy. Chcąc naprawić niewyobrażalne zło, jakiego się dopuścił, w latach 1943-1945 wraz z dwoma współpracownikami zdeponował szwajcarskim banku kwotę blisko miliarda dolarów, przeznaczoną na pomoc dla rodzin ofiar Holocaustu. Na mocy ostatniej woli Clausena Noel ma stać się dysponentem tych środków. Pod jednym warunkiem: musi odnaleźć najstarsze żyjące dzieci wspólników Clausena, Kesslera i von Tiebolta, i uzyskać ich pisemną akceptację warunków testamentu. Nie wie, że jego szlachetna misja jest w rzeczywistości elementem starannie przygotowanego planu… planu odrodzenia Trzeciej Rzeszy przez rozsianych po świecie i zajmujących wpływowe stanowiska potomków nazistów, Sonnenkinder. Holcroft nieświadomie podpisuje na siebie wyrok śmierci. Jeśli się wycofa, zostanie wyeliminowany…

Faber Adele, Mazlish Elanie  „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością.
Skąd się bierze rywalizacja między rodzeństwem? Specjaliści w tej dziedzinie zgadzają się że korzenie zazdrości tkwią w głębokim pragnieniu każdego dziecka, by posiąść wyłączną miłość rodziców. Skąd bierze się to straszliwe pragnienie, by być tym jedynym?  Stąd, że matka i ojciec są cudownym źródłem wszystkich rzeczy, których dziecko potrzebuje do życia i do prawidłowego rozwoju: jedzenia, schronienia, ciepła, pieszczot, poczucia własnej wartości i wyjątkowości. To dzięki promieniom rodzicielskiej miłości dziecko może stopniowo poznawać świat i powoli zdobywać panowanie nad swoim naturalnym środowiskiem.
Dlaczego obecność rodzeństwa nie miałaby rzucać cienia na życie dziecka. Rodzeństwo zagraża wszystkiemu, co jest konieczne dla jego pomyślności. Sama obecność innego dziecka bądź dzieci w rodzinie może oznaczać MNIEJ. Mniej czasu spędzanego sam na sam z rodzicami, mniej uwagi rodziców dla jego bolączek i rozczarowań, mniej pochwał dla jego osiągnięć. Jak niewiarygodnie trudne zadanie stoi przed rodzicami! Muszą wiedzieć, w jaki sposób zapewnić każde dziecko, że jest bezpieczne, wyjątkowe i kochane oraz stworzyć podwaliny przyszłych stosunków między zwaśnionymi dziećmi, by któregoś dnia dostrzegły one, że stanowią dla siebie źródło oparcia i sympatii.
Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee
„W oczekiwaniu na dziecko“
„Pierwszy rok życia“
„Drugi i trzeci rok życia dziecka”
Autorzy stworzyli 3-częściowe dzieło, które powinno towarzyszyć rodzicom od czasu zaplanowania potomka, aż do ukończenia przez niego trzeciego roku życia.
Część I to doskonała lektura dla przyszłych rodziców. Miesiąc po miesiącu ukazuje przebieg ciąży, oraz porusza problemy, z jakimi przyszła mama może się spotkać w ciągu tych 9 miesięcy. Zawiera również rady dla przyszłych ojców jak przygotować się do nowej roli życiowej.
Część II i III zawierają informacje dotyczące zdrowia dziecka, jego rozwoju i umiejętności. Znaleźć w nich można praktyczne porady jak pielęgnować dziecko zdrowe, a jak chore, jak żywić, jakie posiłki wprowadzać w kolejnych etapach życia malucha. Omówione są w nich najczęstsze problemy zdrowotne małych dzieci.

Muzyka w obrazach Jacka Malczewskiego pod red. Teresy Grzybkowskiej
Książka zawiera materiały z konferencji zorganizowanej przez Akademię Muzyczną Warszawie w 150 rocznicę urodzin malarza.
Jacek Malczewski całe swoje życie związał z Krakowem. Odebrał staranne wykształcenie humanistyczne, a malarstwo studiował w Krakowie, Paryżu i Monachium. W czasach Malczewskiego instrum
enty muzyczne pojawiają się na obrazach wielu artystów, ale nigdzie tak licznie i konsekwentnie. Instrumenty na obrazach artysty okazały się w większości instrumentami fantazyjnymi powstałymi na kanwie lutni, skrzypiec, fletów, kitar i lir. Bohaterowie obrazów artysty: nimfy, satyrowie, pastuszkowie, wreszcie on sam trzymają te instrumenty tak, ze nie można wydobyć z nich żadnego dźwięku. Są, więc symbolami uczuć, sztuka obdarza ludzką realnością bogów i wszystkie pojawiające się na obrazach mitologiczne istoty. To za sprawą sztuki słyszymy wydobytą z nieistnienia muzykę. Obrazy Malczewskiego są, zatem malowanymi poematami o emocjonalnej sile muzyki.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz