Pożegnanie przed wyprawą na pola Grunwaldu

W niedzielę 4 lipca przy pięknej słonecznej pogodzie z Wiśniczanami żegnała się Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula, która po okresie przygotowań wyrusza na pola Grunwaldu, by walczyć z Krzyżakami u boku króla Jagiełły. Jedziemy z przekonaniem, że hartem ducha i sprawnością ciała ćwiczoną podczas niedzielnego dnia damy radę potędze wrogiego wojska i wszyscy powrócimy szczęśliwie do rodzinnego grodu Kmitów.
Podczas „pożegnania” członkowie bractwa hardo rywalizowali między sobą w potyczkach, by usprawnić swoje ciała i wyostrzyć zmysły przed nadchodzącą bitewną zawieruchą. Jak wiadomo ćwiczenie czyni mistrzem. Były więc gry i zabawy: damy z głowami wypełnionymi myślami o tańcu i robótkach ręcznych nie chciały ulec przygnębieniu i wdzięcznie tańcowały na dziedzińcu zamku. Panowie sprawdzali oręż, ćwiczyli muskuły i na prędkie dokonywali ostatecznych doróbek do swej zbroi. Łucznicy sprawdzali nośność strzał i celność ręki. Mieszczanie natomiast bawili się z nami, zajadali smakołyki zakupione u przyjaciół Grupy i mogli zakupić pamiątki rękodzielnicze. Zwieńczeniem naszych przygotowań był mecz piłki rycerskiej, który zwłaszcza spodobał się męskiej części publiczności. Per Saecula wystawiła drużynę damską i męską. Damy nie dały się pokonać swym silnym kolegom zaprawionym w bojach i z wdziękiem zremisowały z walce o punkty.
Per Saecula prosi o modły w intencji zbliżającej się bitwy, by wojska królewskie po raz 600 zdołały  pokonać wrogów ojczyzny, tylko tym razem z naszym udziałem.
 
Pożegnanie przed wyprawą na pola Grunwaldu

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz