Śladami historii i kultury Żydów

Staranie Instytutu Studiów Strategicznych wydana została w tym roku książka Małopolska bogata w kultury. Śladami historii i kultury Żydów autorstwa Marty Duch i Mateusza Dyngosza. W publikacji przedstawione zostało dziewięć „spacerów śladami historii i kultury Żydów” po  miastach  i miasteczkach Małopolski: Bobowej, Bochni, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Wadowicach oraz Nowym Wiśniczu.

 
Kącik czytelniczy - Małopolska bogata w kultury

 
Wystarczyło pół wieku – urodzin zaledwie dwóch pokoleń – by peregrynacje po materialnych pamiątkach Żydów Małopolski stały się intelektualną i rzeczywistą „wyprawą archeologiczną”.
A przecież cała Małopolska – i w swych historycznych i współcześnie administracyjnych granicach – była przesycona tym co zwykle nazywamy skrzyżowaniem kultur. Małopolska nigdy nie była „małą Polską”, już prędzej „małą Europą”. Od wieków w dużych miastach, w prowincjonalnych miasteczkach, wsiach, osadach rozmowy w języku polskim przeplatały się z jidysz, niemieckim, węgierskim, słowackim, ukraińskim, czeskim, romskim. Ślady wielokulturowej przeszłości pozostały w słownictwie, obyczajach, kulinariach, w sztuce i religii, w obrzędach ludowych i anegdocie, nawet w opowiadanych dzieciom na dobranoc bajkach. Lecz za naszej już pamięci wiedzy o przeszłości nie przybywało, a materialnych śladów było coraz mniej. Wiele małopolskich miejscowości zbyt łatwo prześlizgnęło się do współczesności.
Celem publikacji jest utrwaleniu tego, co jeszcze ocalić można i należy, otwarcie małej furtki do krainy niepamięci.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz