Certyfikaty Kubusiowi Przyjaciele Natury przyznane

Zakończyła się pierwsza, ogólnopolska edycja programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. W tym roku do akcji zgłosiło się prawie 2000 przedszkoli z całej Polski, w tym z terenu naszej gminy. Ekologiczne działania realizowało 120 tysięcy dzieci przy wsparciu i zaangażowaniu około dziewięciu tysięcy nauczycieli. Wszystkie przedszkola, które zrealizowały program, według ustalonych zasad,  otrzymają Tytuł Kubusiowi Przyjaciele Natury,  potwierdzony Certyfikatem oraz drobne upominki.

Relację z realizacji programu w przedszkolu w Kobylu zobaczyć można tutaj i tutaj , a w przedszkolu w Nowym Wiśniczu tutaj.
 
Kubusiowi Przyjaciele Natury 
 

Kubusiowi Przyjaciele Natury to ekologiczny program edukacyjny, organizowany przez Tymbark i markę Kubuś przy współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Program posiada patronat honorowy Ministerstwa Środowiska. Akcja ma na celu wprowadzenie dzieci w świat przyrody oraz uczenie, jak należy ją chronić.

Przedszkola, które zgłosiły się do programu miały za zadanie zrealizować szereg działań ekologicznych. Na podstawie materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez Organizatorów, nauczyciele prowadzili zajęcia, zapoznając dzieci z tajnikami natury, ucząc szacunku do niej i sposobów ochrony środowiska, w którym żyjemy. Przewodnikiem dzieci po świecie przyrody był Kubuś, który pokazał im najpiękniejsze miejsca w Polsce i nauczył, jak zachowywać się na łonie przyrody. Przedszkolaki wzięły również udział w wielu ekologicznych działaniach takich, jak: wycieczki do lasów i parków narodowych, Obchody Dnia Marchewki, Patrol ekologiczny, konkursy plastyczne. W ramach programu przedszkola zakładały ogródki warzywne, segregowały śmieci i budowały karmniki dla ptaków.

Przedszkola doskonale wywiązały się ze wszystkich ekologicznych zadań. Nadesłane raporty były kolorowe, bogate w materiał zdjęciowy i szczegółowe opisy zrealizowanych działań. Organizatorów zaskoczyło ogromne zaangażowanie i kreatywność  przedszkoli. Przygotowane scenariusze były rozbudowywane, ubogacane i realizowane z ogromną pasją. W akcję przedszkola włączały również społeczność lokalną oraz rodziców dzieci przedszkolnych. Najciekawsze inicjatywy będą zaprezentowane na stronie internetowej programu: www.przyjacielenatury.pl

 

„Patrząc na ilość aplikacji, które zostały nadesłane w programie Kubusiowi Przyjaciele Natury jesteśmy pod wrażeniem zainteresowania przedszkoli działaniami ekologicznymi. To fantastyczne, że tyle placówek z Polsce podejmuje inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i możemy je wspierać dzięki tym i podobnym akcjom. Patrząc na te różnorodne inicjatywy widać, że warto rozwijać i organizować takie programy” – mówi Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

“Przedszkola bardzo pozytywnie nas zaskoczyły zarówno bardzo licznym udziałem w programie, jak i ogromnym zaangażowaniem w realizowane zadania. Cieszymy się, że w ekologiczne działania włączali się również rodzice i społeczności lokalne. Wspólnie troszcząc się o przyrodę dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń” – mówi Dariusz Czech, prezes firmy Tymbark, organizatora programu.

Wszystkie przedszkola, które wzięły udział w programie i wykonały zadania według określonych zasad, zdobywając wymaganą ilość punktów, otrzymają Tytuł Kubusiowi Przyjaciele Natury, potwierdzony Certyfikatem oraz upominki dla przedszkola i wszystkich dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolom za tak aktywny udział w programie. Gratulacje należą się nauczycielom i dyrektorom, którzy z zapałem realizowali ekologiczne działania, rzetelnie przekazywali wiedzę i wzbudzali w dzieciach miłość do przyrody. Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie w realizację programu. Uczenie dzieci ekologii w przedszkolu i w domu jest z pewnością bezcenną inwestycją na przyszłość.

Ogromne zainteresowanie programem Kubusiowi Przyjaciele Natury, utwierdza w przekonaniu, iż edukacja ekologiczna w przedszkolach jest rzeczą potrzebną i ważną. Dlatego też już na przełomie wrześnie i października 2010 ruszy kolejna edycja programu. Zapraszamy do niej przedszkola w całej Polsce. Jeśli posiadają Państwo dziecko w wieku przedszkolnym, prosimy o zachęceni do udziały w akcji. Udział w programie jest bezpłatny

O programie można przeczytać na stronie internetowej: www.przyjacielenatury.pl.

Wszystkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:
Joanna Olszowska, tel. 033/ 870 84 64, e-mail: j.olszowska@maspex.com.pl
Dorota Liszka, tel. 033/873 15 99, e-mail: d.liszka@maspex.com.pl

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz