Śladami Jana Matejki – wyprawa do Waplewa

W poniedziałek 21 czerwca 2010 roku laureaci tegorocznego Turnieju Matejkowskiego wraz z opiekunami wyruszyli w trzydniową wycieczkę na Pola Grunwaldzkie i do pałacu w Waplewie, zorganizowaną przez Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Wiśniczu a sponsorowaną przez Burmistrza Nowego Wiśnicza.
Pierwszym punktem na trasie była Częstochowa, gdzie na jasnogórskim wzgórzu mieści się zespół klasztorny zakonu paulinów i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Uczestnicy wycieczki udali się na krótką modlitwę do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny, a następnie wyruszyli w dalszą drogę.

 

 
Kolejnym punktem na trasie była Łódź, w której zwiedzono Muzeum Fabryki mieszczące się w centrum Manufaktura. Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie pokazana jest historia zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do pałacu w Waplewie na Pomorzu Gdańskim, gdzie przywitano ich bardzo gościnnie. Turniejowicze wraz z opiekunami spędzili tu dwie kolejne noce. Zbudowany w XVIII wieku pałac wzbudził ogromny zachwyt i podziw wśród wiśnickich gości. W przeszłości był on siedzibą rodziny Sierakowskich. Na zaproszenie tejże właśnie rodziny Jan Matejko przybył do Waplewa Wielkiego w 1877 roku, czyli na rok przed ukończeniem malowania „Bitwy pod Grunwaldem ”. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią.

Następnego dnia, we wtorek, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy mającej utrwalić pamięć o pobycie Jana Matejki w Waplewie Wielkim. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Wiśniczu, natomiast tablica ufundowana została przez Burmistrza Nowego Wiśnicza. W uroczystości udział wzięli: Maciej Kraiński Dyrektor Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie, Maria Serafińska-Domańska opiekun muzeum „Koryznówka”, Wiesław Kaźmierski wójt gminy Stary Targ, uczniowie i nauczyciele z miejscowej szkoły, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Nowym Wiśniczu oraz laureaci konkursu, którzy odczytali fragmenty zapisków Mariana Gorzkowskiego, sekretarza Jana Matejki, mówiące o podróży i przybyciu artysty do pałacu.

Jeszcze tego samego dnia, po zwiedzenie kaplicy grobowej Sierakowskich, wycieczkowicze pojechali do Malborka.

Następnego dnia wczesnym rankiem wyruszono w drogę powrotną, odwiedzając Pola Grunwaldzkie, gdzie uczestnicy wycieczki usłyszeli o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce w 1410 roku. Teraz trwają tam przygotowania do uroczystych obchodów, przypadającego w tym roku 600-lecia zwycięskiej dla Polaków bitwy.

Ostatnim punktem wyprawy był zamek w Golubiu – Dobrzyniu. Widoczny już z daleka Golubski Zamek wkomponowany jest w niezwykle malowniczy krajobraz. Rezydencja zbudowany na wysokiej skarpie wywarła ogromne wrażenie na wszystkich. Także ekspozycje mieszczące się we wnętrzu zamku wzbudzały zachwyt.

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz