VIII Wiśnicki Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

„Wiśnicki Przegląd Teatrzyków Dziecięcych”, zorganizowany 8 czerwca 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Wiśniczu po raz ósmy, gościł młodych artystów z terenu naszej gminy. W tym roku po raz pierwszy odbył się on w murach wiśnickiego zamku. W Sali Rycerskiej, dumnie prezentowały się księżniczki i królewicze, krasnale i skrzaty, leśne zwierzęta i inne postacie z bajek. Pierwszy występ oczarował wszystkich pięknymi tańcami i śpiewem.

VIII Wiśnicki Przegląd Teatrzyków Dziecięcych

„Królewna Śnieżka” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego w Starym Wiśniczu – oddział w Nowym Wiśniczu, bardzo spodobał się licznie zgromadzonej publiczności.
„W naszym zamku jest wesoło – wszyscy bawią się”, tak śpiewały wiśnickie przedszkolaki. „Bal u króla Baltazara” sprawił, że cała widownia klaskała śpiewała razem z małymi artystami:
„…bo nie ma jak dobra zabawa,
jak uśmiech wesoły co dnia,
są z nami i tata i mama i każdy swą rolę ma”

Gromkie okrzyki hip hip hura, wznoszone na cześć króla rozlegały się w całym zamku. Królewny, królowie, księżniczki, dworzanie, kucharze, błazny i cała królewska świta, swym śpiewem i tańcami bawili dzieci i dorosłych widzów.
„Chrońmy przyrodę” to tytuł kolejnego przedstawienia, które przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego w Kobylu. Krasnale, wiewiórki i jeże opowiedziały nam jak dbać o przyrodę i cieszyć się jej pięknem. „Posprzątajmy ziemię, posprzątajmy świat” to przesłanie, które chcieli nam przekazać mali artyści. Następne przedstawienie przeniosło wszystkich widzów do czarodziejskiego lasu, w którym można spotkać Panią Jesień w złocistej sukience, usłyszeć dzięcioła który stuka w drzewo, oraz zobaczyć wiele leśnych zwierząt. „Leśne spotkania”, to tytuł inscenizacji przygotowanej przez klasy II a i II b, ze Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu. Dzieci podczas tego spotkania wiele nauczyły się o lesie, a jego przesłaniem niech będą słowa piosenki ”…niech wiedza o lesie, pożytek przyrodzie niesie”.
Piąte przedstawienie wzruszyło całą publiczność, smutną opowieścią o losach otrutej przez złą macochę Królewny Śnieżki. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło dzięki pomocy 7 Krasnoludków – pracowitych ludków. Klasa II a ze Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu zaprezentowała baśń, którą wszyscy dobrze znają, ale w ich roztańczonym wykonaniu, zaciekawiła ona wszystkie dzieci i widzów dorosłych, zgromadzonych w Sali Rycerskiej.
Każdy z nas wie że wilki bywają złe i choć ten z przedstawienia o „Czerwonym Kapturku”, próbował przekonywać, że pochodzi z takich wilków, co nie krzywdzą nawet motylków, nikt na sali nie dał mu się oszukać. Teatrzyk Kulturka działający przy Zespole Szkół w Królówce, po raz kolejny był gościem naszego przeglądu. Aktorzy jak zwykle wykazali się profesjonalizmem i świetnym obyciem ze sceną. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, co dzieje się z wilkiem z bajki. Ten zły zwierz jest zamknięty w warszawskim ZOO i tam można go odwiedzać. Choć jak słyszeliśmy od aktorów z teatrzyku Kulturka „nie podchodźcie do klatki zbyt blisko, bo to bardzo złe wilczysko”.
Wszystkie prezentacje oczarowały licznie zgromadzoną publiczność, do której przyłączyli się także goście zwiedzający wiśnicki zamek. Gromkie brawa i śmiechy roznoszące się po komnatach warowni, to najlepsza ocena dla wysiłków młodych aktorów i ich opiekunów. Podziękowania i słowa uznania należy przekazać również rodzicom występujących dzieci, którzy z pełnym zaangażowaniem pomagali w tworzeniu pięknych strojów, dekoracji, a także podczas całego przedstawienia dzielnie wspierali swoje pociechy. Dziękujemy również władzom samorządowym, za udostępnienie sal zamkowych, których wystrój i klimat doskonale współgrał z występami dzieci.
Nagrody ufundowali: Towarzystwo Miłośników Wiśnicza, Delikatesy Hitpol – Nowy  Wiśnicz ul. Pogodna 4 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Wiśniczu.

 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz