Olchawianki reprezentują Ziemię Wiśnicką

24 kwietnia 2010 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie wzięło udział w II Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”. Przesłuchania Konkursowe odbywały 24 i 25 kwietnia 2010 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej. Olchawskie Koło otrzymało nominację na przegląd zdobywając I miejsce na I Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbywał się 3 i 4 października 2009 roku w Marcinkowicach.
Koła Gospodyń Wiejskich są organizacjami, które w swej działalności wiele uwagi poświęcają zachowaniu dorobku kulturowego swoich regionów i to w wielu dziedzinach: kulinarnej, rękodzielniczej, teatralnej ale szczególnie w obszarze folkloru. Trzy Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały na scenie tradycje ludowe, które tracą swoją pierwotną funkcję lub wręcz zanikają. Te same założenia przyświecały występującym na scenie  Zespołom Folklorystycznym i Regionalnym z całego Pogórza Karpackiego a łącznie było ich dwanaście. Jak podkreślają organizatorzy przeglądu w Łużnej, celem konkursu jest poszukiwanie oryginalnych i tradycyjnych metod promocji dorobku swoich „Małych Ojczyzn”, prezentacja własnych osiągnięć twórczych, doskonalenie warsztatu artystycznego instruktorów  zespołów oraz dokumentacja najciekawszych zjawisk kulturowych.
Scenka, którą przestawiło olchawskie koło nosiła tytuł „Przy skubaniu pierza”. Wiele emocji towarzyszyło samym przygotowaniom do występu jak i prezentacji scenicznej. Panie zaprezentowały najlepiej jak potrafiły swój warsztat teatralny i otrzymały wyróżnienie za oddanie atmosfery wspólnej sąsiedzkiej pracy.
 
Przy skubaniu pierza 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz