Rocznica Katyńska w Wiśniczu

W poniedziałek 19 kwietnia 2010 roku w sali widowiskowej MOK odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Udało się je zorganizować dzięki zaangażowaniu i współpracy Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu oraz Burmistrza Nowego Wiśnicza.

Autor podpisuje książki

 

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Wraz z Grupą Wokalną Towarzystwa Miłośników Wiśnicza odśpiewane zostały trzy pieśni: pochodząca z 1939 roku „Modlitwa obozowa” napisana przez kapitana Wojska Polskiego Adama Kowalskiego w obozie dla internowanych żołnierzy polskich w Bals, pieśń z Katynia z 1940 roku „…tacy sami jak my” oraz napisana w 1919 roku i śpiewana w okresie międzywojennym „Modlitwa Harcerska”.
Następnie zebrani obejrzeli piękny i klimatyczny program artystyczny o niezwykle głębokim przesłaniu, przygotowany przez młodzież wiśnickiego gimnazjum, pod kierunkiem nauczycieli: Leszka Bielewicza i Krzysztofa Klimkowskiego.
Po zakończeniu prezentacji, profesor Wacław Walecki ofiarował młodzieży, do biblioteki szkolnej książkę opowiadająca o zbrodni katyńskiej.
Kolejnym, niezwykle wzruszającym punktem spotkania były wspomnienia pana Wiesława Adamczyka, autora wydanej w trzech językach książki „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. Pan Wiesław urodził się 14 stycznia 1933 roku w Warszawie w rodzinie Anny i Jana Adamczyków. Razem z starszym rodzeństwem, bratem Jurkiem i siostrą Zosią oraz rodzicami mieszkali w Sarnach na Wołyniu – aż do 1939 roku.  Po rozpoczęciu drugiej wojny światowej Ojciec, kapitan Wojska Polskiego, dostał się do niewoli sowieckiej a kilka miesięcy później został zamordowany przez Sowietów w Katyniu. Wiesława wraz z rodzeństwem oraz Mamą wywieziono do północnego Kazachstanu. Do dwóch latach głodu i chorób uciekli z Sowieckiej Rosji do Persji, gdzie umarła ich Mama. Po dziesięcioletniej podróży przez 12 krajów i 4 kontynenty, przyjechał sam, 16 letni tułacz – do Ameryki. W 1998 roku został wydelegowany jako reprezentant Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Chicago do wzięcia udziału w pielgrzymce do Charkowa na Ukrainie na cmentarz polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, gdzie spoczywa również jego Ojciec. Telewizja BBC nakręciła film dokumentalny podczas tej pielgrzymki, prowadząc z nim wywiad, a tym samym dając mu możliwość ogłoszenia światu kto popełnił ludobójstwo na polskich oficerach.  W 2004 roku jego książka o losie Polaków na Syberii i masakrze katyńskiej When God Looked the Other Way (Kiedy Bóg odwrócił wzrok) została wydana przez University of Chicago i otrzymała pochwalne recenzje w czterech głównych gazetach w Ameryce. Podczas spotkania była możliwość zakupienia książki oraz otrzymania od autora wpisu dedykacji.
Następnie głos zabrał Burmistrz Nowego Wiśnicz, który podziękował autorowi wspomnień oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania. Przypomniał także postacie poległych w 1940 roku w Katyniu Wiśniczan: nauczyciela Józefa Kality, Kapitana Marynarki  Edwarda Rojka oraz strażników więziennych Andrzeja Musa i Władysława Towaszewskiego, którego syn Stefan obecny był na spotkaniu. Spotkanie nie mogło odbyć się bez wspomnienia ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz