Żadna chwila nie jest zwykła…

Od 4 stycznia do 30 czerwca 2010 roku na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu realizowany jest projekt europejski „Dla każdego coś dobrego” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założenia projektu skierowane do pięćdziesięcioosobowej grupy uczniów klas I- III gimnazjum.
Uczniowie spośród oferty czterech zajęć pozalekcyjnych takich jak: warsztaty plastyczne, taneczne, teatralne, wokalno – instrumentalne, mogli wybrać takie, które odpowiadają ich zainteresowaniom.

Dla każdego coś dobrego

 

„Projekt, w którym uczestniczymy daje możliwość rozwijania często ukrytych talentów i zainteresowań, każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie… poza tym mamy możliwość spędzenia wolnego czasu w pożyteczny sposób”.

uczennica kl. II

Już po trzech miesiącach realizacji projektu obserwujemy, że tego typu inicjatywy są ochoczo przyjmowane przez młodzież. Uczniowie chętnie wracają do szkoły w godzinach popołudniowych. Równie chętnie spotykają się w sobotnie przedpołudnia z instruktorką tańca, aby poznawać tajniki, nowe techniki tańca nowoczesnego. Na zajęciach teatralnych pod okiem pani Joanny Grandys zgłębiają tajemnice poprawnej dykcji. Podczas spotkań wokalno-instrumentalnych mają możliwość gry na nowo zakupionych instrumentach i śpiewu w trzydziestoosobowej grupie rówieśników pod okiem nauczyciela muzyki i wykwalifikowanego dyrygenta. Warsztaty plastyczne są okazją do spróbowania swoich sił w malowaniu farbami olejnymi pod okiem nauczyciela plastyki i malarstwa z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.
Obserwujemy, że nasi uczniowie już po kilku zajęciach są bardziej pewni siebie, skupieni, otwarci na grupę i drugiego człowieka, pokonują swoje lęki i nieśmiałość. Na ich twarzach pojawiają się uśmiechy zadowolenia z własnych dokonań, z dobrze wykonanych kroków tanecznych , z  „dzieła” namalowanego pastelami lub farbami olejnymi, z zarecytowanego wiersza, z dobrze zaśpiewanego i zagranego  utworu muzycznego. A przed nami jeszcze wiele atrakcji: już w połowie kwietnia wyjazd do Teatru Groteska na spektakl  i warsztaty teatralne z krakowskimi aktorami pt. „Teatr dla Was”, dla grupy plastycznej zaplanowaliśmy plener malarski pod okiem nauczyciela malarstwa z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.
„Każde działanie ma swój cel i daje rozkosz” uczestnikom projektu – to słowa zaczerpnięte z filmu „Siła spokoju”, obejrzanego ostatnio przez grupę teatralną w pracowni polonistycznej, wyposażonej w nowo zakupiony sprzęt. Słowa te trafnie obrazują zaangażowanie i radość uczniów z uczestnictwa w projekcie. Pragniemy, aby spotkania pozalekcyjne dawały naszym gimnazjalistom poczucie spełnienia i „rozkosz” działania.
 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz