Malarstwo Adama Faglio

W niedzielę 14 marca 2010 roku o godz. 12.00 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni otwarta została wystawa malarstwa Adama Faglio „Różowy”.

Wystawa będzie czynna do 16 maja 2010 roku.  

Malarstwo Adama Faglio

 

Ta wystawa będzie z pewnością zaskoczeniem dla tych wszystkich, którzy znają dotychczasową twórczość Adama Faglio. Zwłaszcza cykl obrazów „Różowy”, który powstaje od 2009 roku. Kolory, choć zdawałoby się na pozór „krzykliwe”, nie odstraszają, są tylko bardzo intensywne, odważne i wyraziste. Ta nasycona, zdecydowanie bardzo gama mocnych barw to nowość wśród pastelowych i delikatnych dotąd obrazów Adama Faglio. Ale artysta wciąż pozostaje sobą. Jego prace mają dalej swoją wewnętrzną harmonię, tajemniczą aurę, refleksyjny charakter. Niemniej, przedmioty – rekwizyty poddawane są jeszcze ściślejszej niż dotąd selekcji, na płótnie pojawia się ich zaledwie kilka. Dawne „malarskie opowieści” budowane z wielu rekwizytów, wywołujących uboczne, dodatkowe wątki, ograniczone zostały do bardziej skoncentrowanych metafor.
Kolor różowy w swych rozmaitych odcieniach przewija się przez całe malarstwo Adama Faglio. Czasem dominuje w obrazie pochłaniając naszą uwagę, zestawiany z ostrą czerwienią, tonami żółtymi, aksamitnym niebieskim, innym znów razem łagodnieje i dyskretnie stapia się z pozostałymi barwami, zdarza się również artyście przemieniać go w zaledwie delikatnie zarysowany leitmotiv płótna.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz