III Konkurs Kulinarny rozstrzygnięty

W sobotę 6 lutego 2010 roku w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu odbyła się trzecia edycja Konkursu Kulinarnego w bieżącym roku zatytułowana „Wiśnicki Smak Ziemniaków”.
W szranki konkursowe stanęła rekordowa jak do tej pory liczba uczestników, było to 16 osób: Mateusz Mucha, Kinga Gołdas, Anna Cybura, Krystyna Kapcia, Joanna Płachta, Justyna Guzak i Aneta Gawąd z Królówki, Krystyna Widełka i Czesława Możdzeń ze Starego Wiśnicza, Kazimiera Maliszczak z Kopalin, Beata Majcher, Halina Wójcik, Grażyna Sowińska, Renata Skotnicka, Krystyna Wójcik i Helena Kapcia z Olchawy. Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie i popularyzacja tradycji kulinarnych naszego regionu, a w tej edycji potraw przygotowywanych z ziemniaków. Na stołach tego dnia królowały ziemniaki podawane z żurem, placki drożdżowo- ziemniaczane z powidłami, placki z krojonych ziemniaków pieczone na płycie kuchennej podawane ze słodkim mlekiem, ziemniaki z zasmażką na boczku i cebuli podawane z kwaśną śmietaną czy też najczęściej prezentowane „sierścioki” z tartych ziemniaków, cedzone i smażone z cebulką lub gotowane serwowane z mlekiem. To tylko kilka przykładów z bogatej gamy prezentowanych smakołyków zrobionych z popularnych u nas ziemniaków.
 
III Konkurs Kulinarny rozstrzygnięty

 

Oceny i wyboru najbardziej tradycyjnych potraw dokonało jury,  w składzie którego pracowały: Grażyna Poloczek z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Grażyna Filip z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bochni oraz Wanda Nowak kierownik kuchni z Restauracji „Jubilatka” w Bochni. Zadanie komisji nie należało do łatwych. Po dość długich obradach oceny potraw dokonano w dwóch kategoriach. Za tradycyjność, aranżację stoiska i sposób podania potrawy nagrodzono panią Czesławę Możdżeń ze Starego Wiśnicza. W drugiej kategorii za potrawę posiadającą największy związek z tradycjami kulinarnymi regionu nagrodzono Justynę Guzak i Joannę Płachta z Królówki, Renatę Skotnicką z Olchawy, Krystynę Widełka ze Starego Wiśnicza i Kazimierę Maliszczak z Kopalin.
Swojej oceny potraw dokonała również publiczność przybyła na konkurs. W tej kategorii  największą ilość głosów oddano na potrawy przygotowane przez Krystynę Wójcik i Halinę Wójcik z Olchawy.

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz