Dla każdego coś dobrego

Wyjazd młodzieży ze Starego Wiśnicza do Zamku w Niepołomicach i Kina Kijów

27 stycznia w mroźny poranek zebraliśmy się w budynku szkoły, aby zrealizować pierwsze wyjazdowe zadanie w ramach projektu „Dla każdego coś dobrego” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy czterech zajęć pozalekcyjnych, w sumie 50 uczniów klas gimnazjalnych, wyruszyli na całodniową wycieczkę.
 
Wyjazd młodzieży ze Starego Wiśnicza do Zamku w Niepołomicach i Kina Kijów 

 
Celem wycieczki był Zamek w Niepołomicach i zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wystawa malarstwa czynna będzie tylko do 31 stycznia, więc byliśmy jedną z ostatnich grup, które zobaczyły tę wystawę w zamku niepołomickim. W kameralnych wnętrzach podziwialiśmy ekspozycję obrazów Michałowskiego, Grottgera, Chełmońskiego, Malczewskiego oraz dzieła mistrza Jana Matejki, jego płótna pt. „Wernyhora”, „Dziewica Orleańska”, „Iwan Groźny” i liczne portrety. Pokaz czterystu pięćdziesięciu dzieł malarskich dopełniały liczne rzeźby. „Wystawa intryguje nastrojowym klimatem, umożliwia bliski, niemal intymny kontakt z dziełami, zachęca do ich pogłębionej kontemplacji” a anegdoty i opowieści przewodników poszerzyły również wiedzę historyczną naszej młodzieży na temat XIX wiecznej sztuki i historii.
Po opuszczeniu Niepołomic udaliśmy się realizować drugi punkt naszego wyjazdu – była to wizyta w Kinie Kijów i obejrzenie filmu „AVATAR” Jamesa Camerona – twórcy legendarnego „Titanica”. „AVATAR” to zrealizowany w rewolucyjny sposób techniką 3D widowiskowy film science fiction, to również spektakularna epicka opowieść, która porywa niezwykłym rozmachem i nieprawdopodobnymi efektami specjalnymi. Po trzech godzinach uczestniczenia w „futurystycznej uczcie filmowej dla oka” nasi gimnazjaliści byli pod wielkim wrażeniem. Oto niektóre z komentarzy usłyszane tuż po seansie:

„… To był najwspanialszy film jaki oglądnąłem w mym życiu… te efekty specjalne i ta moc dźwięku, wciskająca kilkakrotnie w fotel.”
                                                                                           uczeń kl. I b gim.


„Trudno po wizycie w tak baśniowej krainie jaką była Pandora, wrócić do mroźnej, styczniowej rzeczywistości.”  

                                                                                       uczennica kl. III gim.


„Było barwnie, bajecznie kolorowo, głośno i dynamicznie czyli wszystko to co może zaspokoić potrzeby młodego widza. Na głębszą refleksję i doszukiwanie się wartości płynących z dzieła filmowego przyjdzie czas po ochłonięciu…  na kolejnych spotkaniach w ramach zajęć teatralnych młodzi widzowie zapoznają się z recenzjami krytyków filmowych na temat dzieła Jamesa Camerona.  A jeżeli chodzi o moje wrażenia – nie nudziłam się … Bałam się jak przetrwam trzy godziny w fotelu z okularami na oczach, ale podobało mi się.”

                                                                                                   nauczyciel, opiekun grupy

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz